ABDUL WAHAB KAYYALİ KİMDİR

Bağımsız bir araştırmacı, danışman ve müzisyen Abdul-Wahab Kayyali, Montreal, QC, Kanada’da yaşamaktadır.

 Araştırma ilgi alanları; Arap Dünyasındaki siyasi partiler, toplumsal hareketler ve genel siyasi aktörlerdir.

Müzik ilgi alanı da, Orta Doğu makamının dünya müziğiyle kesiştiği alanlardır.

Köken olarak Ürdünlüdür.

Kayyali ud eğitimine 1989 yılında Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Millî Müzik Konservatuarı’nda Sakher Hatter’in öğrencisi olarak başladı.

Amman’da yaşarken Iraklı ud virtüözü Munir Bashir’in de öğrencisi oldu. 

Gerek solist gerekse çeşitli müzik topluluklarının üyesi olarak Arap ülkelerinde, Ortadoğu’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda müzik festivaline, konserlere ve yarışmalara katıldı. 

Arapçada “Kökler” anlamına gelen Juthoor, Ürdünlü ud sanatçısı Abdul-Wahab Kayyali’nın ilk solo albümüdür.

Ermenistan’dan Yunanistan’a uzanan; Irak, Suriye, Mısır ve Türkiye’yi de kapsayan geniş Ortadoğu coğrafyasından ilham alarak bu coğrafyanın enstrümantal müzik mirasını canlandırmayı ve onu çağdaş müzik anlayışı içinde geliştirmeyi amaçlamaktadır.

 Bu çabanın ürünü olan albüm, açıkça “Şamî” ya da Levanten bir yorumla harmanlanan orijinal beste ve aranjmanlardan oluşmaktadır ve Ürdün’e özgü müzikal yetenekleri sergilemektedir. 

Kayyali çıkış albümünü şöyle anlatıyor: “Bu albüm özgün ve köklerine bağlı çağdaş müzik üretmek için girişilen kolektif bir çabanın ürünü.

Benim çok sesliliği ve harmoniyi makam müziğiyle birleştirmek için mütevazı bir çabam.

Bu albümle Ürdünlü müzisyenleri ve müzikleri dünyaya tanıtmayı umuyorum.

” Kayyali Suriye, Lübnan, Filistin, Mısır ve Irak’ın musikî geleneklerinin dünyada daha iyi tanınmasına rağmen Ürdün’ün yeni yeni müzik üretiminin merkez üssü haline gelmekte olduğunu ve Ürdün’de bir tür müzikal rönesansın yaşanmasının hem mümkün hem de muhtemel olduğunu belirtiyor.

“Bu albüm Ürdün’ün yeni kuşak müzisyenlerini ve onların deneyimlerini temsil etmekle kalmayıp ülkenin gelişmekte olan müzikal kimliğini de dinleyicilere sunuyor” diyor. 

AYRICA BAKIN

Avrupa Destanları

Avrupa destanları, kıtanın çeşitli kültürlerine ait kahramanlık hikayeleri ve mitolojik anlatılardır. İşte bazı önemli Avrupa …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!