Albrecht von Johansdorf Kimdir

Albrecht von Johansdorf (1185 – 1209) 12. yüzyılın sonunda yaşamış bir Alman şairiydi. Johansdorf, günümüz Avusturya’sında bulunan St. Lambrecht’de bir manastırda keşiş olarak yaşadı.

Albrecht von Johansdorf, dini temalı şiirleriyle tanınmaktadır. En ünlü eseri, “Die Marienklagen” (“Meryem’in Ağıtları”) adlı şiirdir. Bu şiirde, Meryem Ana’nın oğlu İsa’nın çarmıha gerilişinin ardından yaşadığı üzüntü ve kederi anlatır.

Albrecht von Johansdorf’un diğer eserleri arasında “Die Lobeslieder der Gottesmutter” (“Meryem Ana’ya Övgü Şarkıları”), “Die Lobeslieder der Heiligen” (“Azizlere Övgü Şarkıları”) ve “Die Lobeslieder der Welt” (“Dünyaya Övgü Şarkıları”) sayılabilir.

Albrecht von Johansdorf, 1209 yılında henüz 24 yaşındayken vefat etti.

İşte Albrecht von Johansdorf’un en ünlü şiirlerinden biri olan “Die Marienklagen”‘den bir bölüm:

“O, sevgili oğlunu çarmıha gerilirken gördü, Onun acımasız işkencesini ve ölümünü gördü. Oğlunun ölümü karşısında dayanamadı ve bağırdı: ‘Ey Tanrım, ne korkunç bir trajedi!’

Meryem, oğlunun ölümü karşısında çok acı çekti. Oğlu için yas tuttu ve gözyaşı döktü. Oğlunun ölümü onun için dayanılmazdı. Oğlunun ölümünden sonra hayatının bir anlamı kalmadı.

Albrecht von Johansdorf, “Die Marienklagen”‘de Meryem Ana’nın üzüntüsünü ve acısını ustaca anlatır. Şiir, dini bir temaya sahip olmasına rağmen, evrensel bir duyguyu ifade eder.

Albrecht von Johansdorf’un eserleri arasında şunlar bulunur:

  • Die Marienklagen (“Meryem’in Ağıtları”)
  • Die Lobeslieder der Gottesmutter (“Meryem Ana’ya Övgü Şarkıları”)
  • Die Lobeslieder der Heiligen (“Azizlere Övgü Şarkıları”)
  • Die Lobeslieder der Welt (“Dünyaya Övgü Şarkıları”)

Bu eserler, genellikle dini temalara sahiptir. Albrecht von Johansdorf, dini duyguları ve düşünceleri ifade etmek için şiirin gücünü kullanmıştır. Şiirleri, döneminin dini ve kültürel yaşamına ışık tutmaktadır.

AYRICA BAKIN

NİCOLE SCHERZİNGER

NİCOLE SCHERZİNGER KİMDİR, HAYATI

Amerikalı şarkıcı, dansçı, söz yazarı ve aktris Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, 1978 yılında Hawaii’de dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!