Christian Friedrich Daniel Schubart Kimdir

Christian Friedrich Daniel Schubart (24 Mart 1739, Obersontheim, Almanya – 10 Ekim 1791, Stuttgart, Almanya), Alman şair, orgcu, besteci ve gazeteciydi. Sosyal-kritik yazılarından dolayı defalarca cezalandırıldı ve on yılını hapisanede ağır koşullarda geçirdi.

Schubart, Erlangen Üniversitesine teoloji öğrencisi olarak girdi. Ancak iki yıl sonra ahlaksız bir hayat yaşadığı için ailesi tarafından eve çağrıldı. Özel öğretmen ve yardımcı vaiz olarak geçimini sağlamaya çalıştıktan sonra müzik yeteneği sayesinde Geislingen an der Steige’de orgcu oldu.

1774 yılında Augsburg’da Teutsche Chronik (Alman Kroniği) adında bir gazete çıkarmaya başladı. Bu gazetede sosyal eleştiri yazıları yazdı, mutlakıyetçiliğe, aristokrasiye ve din adamlarına karşı çıktı, özellikle de Cizvitler’i hedef aldı. Gazete kısa süre sonra yasaklandı ve Schubart 1775 yılında Ulm’a taşındı. Burada gazeteciliğe devam etti ve ayrıca librettolar, kantatlar ve şiirler yazdı.

1777 yılında, Württemberg Dükü Karl Eugen tarafından tutuklandı ve Hohenasperg Kalesi’ne hapsedildi. Schubart, hapishanede on yıl geçirdi ve bu süre zarfında birçok şiir, oyun ve diğer eserler yazdı. En ünlü eseri, hapishanede yazdığı otobiyografisi Schubarts Leben und Gesinnungen’dir (Schubart’ın Hayatı ve Düşünceleri).

Schubart, 1787 yılında affedilerek hapishaneden çıktı. Ancak sağlığı hapishanede bozulmuştu ve kısa bir süre sonra 1791 yılında Stuttgart’da öldü.

Schubart, Sturm und Drang döneminin önemli şairlerinden biridir. Şiirleri tutkulu, duygulu ve doğayla ilgilidir. Ayrıca sosyal ve politik eleştiri içeren şiirler de yazmıştır. Schubart’ın müziği de döneminin önemli bestecilerinden biri olan Franz Schubert tarafından etkilenmiştir.

Schubart, Alman edebiyatı ve müzik tarihinde önemli bir yere sahiptir. Eserleri, özgürlük ve ifade özgürlüğü gibi değerler için mücadeleye ilham kaynağı olmuştur.

AYRICA BAKIN

Cahiz Kimdir

Cahiz’in Hayatı Cahiz veya el-Cahız, 150-160 (767-777) yılları arasında Basra’da doğdu. Babasını küçük yaşlarda kaybeden …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!