Belçika

Diller ve İnançlar Ülkesi Belçika

Belçika, Kuzeybatı Avrupa’da yer alan küçük bir ülkedir. 1830’da bağımsızlığını kazanmıştır ve o zamandan beri anayasal monarşi ile yönetilmektedir.

Ülkenin başkenti Brüksel’dir. Belçika, Almanya, Hollanda, Lüksemburg, Fransa ve Kuzey Denizi ile sınır komşusudur. Belçika, Batı Avrupa’nın en küçük ve en yoğun nüfuslu ülkelerinden biridir. Ülkenin yüzölçümü yaklaşık 30.500 km²’dir ve 2023 tahmini nüfusu 11.679.000’dir.

Belçika, Batı Avrupa’nın kültürel olarak heterojen bir ülkesidir. Ülke, Batı Avrupa’nın Roman ve Cermen dilleri arasındaki sınırda yer almaktadır. Ülkenin resmi dilleri Felemenkçe, Fransızca ve Almanca’dır. Walonlar olarak adlandırılan Fransızca konuşanlar, ülkenin güneyindeki beş eyalette (Hainaut, Namur, Liège, Walloon Brabant ve Lüksemburg) yoğunlaşmıştır.

Flamanlar, Felemenkçe konuşanlar (toplam nüfusun yarısından fazlası), ülkenin beş kuzey ve kuzeydoğu eyaletinde (Batı Flandre, Doğu Flandre, Flaman Brabant, Antwerp ve Limburg) yoğunlaşmıştır. Resmi olarak iki dilli olan ancak çoğunluğu Fransızca konuşan Brüksel Başkent Bölgesi, Walloon Brabant (Brabant Walloon) ve Flaman (Vlaams) Brabant sınırının hemen kuzeyinde yer almaktadır.

Belçika, tarihi, kültürü ve turistik yerleriyle ünlüdür. Ülkenin turistik yerleri arasında Brüksel, Brugge, Gent, Antwerp, Liege, Namur, Dinant, Leuven, Mechelen, Ostend, Ypres, Waterloo ve daha birçok yeri sayabiliriz.

Belçika, yüksek gelirli, gelişmiş ve karışık bir ekonomiye sahiptir. Ülkenin ekonomisi, ülkenin merkezi coğrafi konumundan yararlanmıştır ve iyi gelişmiş bir ulaşım ağına, çeşitlendirilmiş bir endüstriyel ve ticari tabana sahiptir.

Belçika’nın 2023 yılı tahmini gayri safi yurtiçi hasılası **624 milyar dolar** (nominal) ve **766 milyar dolar** (SAGP) olarak tahmin edilmektedir.

Ülkenin nüfusu yaklaşık **11.679.000** kişidir.

Belçika ekonomisi, hizmet sektörü tarafından oluşturulan gayri safi yurtiçi hasılanın çoğunluğu ile serbest girişim ekonomisine sahiptir.
Tarım, sanayi ve hizmetler sektörleri arasında ekonomik faaliyetlerin dağılımı şu şekildedir: tarım %0.7, sanayi %22.1, hizmetler %77.2.

Belçika, dünya çapında ünlü şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin, Anheuser-Busch InBev, ABN AMRO, BNP Paribas Fortis, Solvay, UCB, Delhaize Group, Colruyt Group, KBC Bank, Dexia, Belgacom, Belgacom Mobile, Mobistar, Telenet, Agfa-Gevaert, Barco, Materialise, Melexis, Option, EVS Broadcast Equipment, Samsonite, Omega Pharma, Solvusoft, RealDolmen, gibi.

Belçika’nın ihracatı, kimyasallar, makine ve ekipman, işlenmiş elmaslar, metaller ve metal ürünleri, gıda maddeleri gibi ürünleri kapsamaktadır. Belçika’nın en büyük ihracat ortakları Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya ve ABD’dir.

Belçika’nın ithalatı, hammadde, makine ve ekipman, kimyasallar, işlenmiş elmaslar, ilaçlar, gıda maddeleri, ulaşım ekipmanları, petrol ürünleri gibi ürünleri kapsamaktadır. Belçika’nın en büyük ithalat ortakları Hollanda, Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Çin ve İrlanda’dır.

Belçika, Avrupa Birliği, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ve Dünya Ticaret Örgütü üyesidir.

Belçika, Batı Avrupa’da yer alan kültürel olarak heterojen bir ülkedir. Ülkenin resmi dilleri Felemenkçe, Fransızca ve Almanca’dır. Belçika’nın kültürü, tarihi, turistik yerleri, gastronomisi, sanatı ve mimarisiyle ünlüdür.

Belçika, Avrupa’nın en ünlü çizgi romanlarından bazılarının doğum yeri olarak kabul edilir. Tintin, Spirou ve Fantasio, Lucky Luke, The Smurfs, Marsupilami ve Largo Winch gibi çizgi roman karakterleri, Belçika’da doğmuştur. Belçika, ayrıca Art Nouveau, Mosan sanatı, Erken Hollandalı resim, Flaman rönesansı ve Barok resim gibi birçok sanat hareketine ev sahipliği yapmıştır.

Belçika’nın gastronomisi de oldukça ünlüdür. Belçika, dünya çapında ünlü bira, çikolata, waffle ve patates kızartması gibi yiyecekleriyle tanınır.

Belçika, turistik yerleriyle de ünlüdür. Brüksel, Brugge, Gent, Antwerp, Liege, Namur, Dinant, Leuven, Mechelen, Ostend, Ypres, Waterloo ve daha birçok yeri sayabiliriz.

Belçika, dünya çapında ünlü festivalleriyle tanınır.

Bazı festivaller şunlardır:

1. **Boombal Festival**: En sevilen halk dansı festivalidir. Geleneksel halk müziği, Belçika’nın en iyi yerel şarkı yazarları tarafından yazılmıştır. Festivalde, yerel mutfağın en iyi vejetaryen yemeklerinden bazılarını sunan birkaç tezgah bulunmaktadır. Halk müziği ve dansının inanılmaz bir sunumunu görmek için dünya genelinden halk buraya gelir. Festival boyunca, her yer renkli ışıklarla aydınlatılır ve insanlar ateş çevresinde toplanır.

2. **Rock Werchter**: Dört gün süren bir müzik festivalidir. Rock, pop, elektronik ve hip-hop müzik türlerinde birçok sanatçı sahne alır.

3. **Carnaval De Binche**: Belçika’nın en ünlü karnavallarından biridir. Binche kasabasında her yıl Şubat ayında gerçekleşir. Festival, geleneksel kostümler giyen yerel halkın, müzik eşliğinde şehirdeki sokaklarda yürüyüş yapmasıyla başlar. Karnavalın en ünlü özelliği, “Gilles” adı verilen yerel halkın giydiği geleneksel kostümlerdir.

4. **Tomorrowland**: Dünyanın en büyük elektronik müzik festivalidir. Boom kasabasında her yıl Temmuz ayında gerçekleşir. Festival, dünya genelinden birçok ünlü DJ’yi ağırlar.

5. **Salon Du Chocolat Brussels**: Dünyanın en büyük çikolata fuarıdır. Her yıl Şubat ayında Brüksel’de gerçekleşir. Festival, dünya genelinden birçok çikolata üreticisini ağırlar.

6. **Bruges Beer Festival**: Belçika’nın en büyük bira festivalidir. Her yıl Ocak ayında Bruges’de gerçekleşir. Festival, dünya genelinden birçok bira üreticisini ağırlar.

7. **Brussels Animation Film Festival**: Belçika’nın en büyük animasyon film festivalidir. Her yıl Şubat ayında Brüksel’de gerçekleşir.
Festival, dünya genelinden birçok animasyon film yapımcısını ağırlar.

8. **Flower Carpet Festival**: Brüksel’de her iki yılda bir gerçekleşen bir çiçek festivalidir. Büyük bir halı şeklinde düzenlenen çiçekler, Grand Place’de sergilenir.

9. **Ghent Light Festival**: Her yıl Ocak ayında Ghent’te gerçekleşen bir ışık festivalidir. Şehrin tarihi binaları ve anıtları, renkli ışıklarla aydınlatılır.

10. **Brussels Food Truck Festival**: Her yıl Haziran ayında Brüksel’de gerçekleşen bir yemek festivalidir. Festival, dünya genelinden birçok yemek kamyonunu ağırlar.

Belçika, dünya çapında ünlü yemekleriyle tanınır.

İşte bazı ünlü Belçika yemekleri:

1. **Moules-frites**: Midye ve patates kızartması, Belçika’nın en ünlü yemeklerinden biridir. Midyeler, beyaz şarap, sarımsak, soğan, tereyağı, limon, krema, defne yaprağı, maydanoz, zeytinyağı, tuz ve karabiber gibi malzemelerle pişirilir.

2. **Liège Waffle**: Liège waffle, Belçika’nın en ünlü waffle çeşitlerinden biridir. Bu waffle, inci şekerleriyle tatlandırılmış kalın bir hamurdan yapılır.

3. **Carbonade flamande**: Bu, Belçika’nın en ünlü yemeklerinden biridir. Bu yemek, kahverengi şeker, hardal, soğan, bira, et suyu, defne yaprağı, tuz ve karabiber gibi malzemelerle yapılan bir tür et yemeğidir.

4. **Waterzooi**: Bu, Belçika’nın en ünlü yemeklerinden biridir. Bu yemek, tavuk veya balık, sebzeler, krema, tereyağı, limon suyu, defne yaprağı, maydanoz, tuz ve karabiber gibi malzemelerle yapılan bir tür çorbadır.

5. **Speculoos**: Bu, Belçika’nın en ünlü tatlılarından biridir. Bu, tarçın, zencefil, karanfil, muskat ve beyaz biber gibi baharatlarla tatlandırılmış gevrek bir kurabiyedir.

6. **Belgian Chocolate**: Belçika, dünya çapında ünlü çikolatalarıyla tanınır. Belçika çikolatası, yüksek kaliteli kakao çekirdekleri, tereyağı, süt ve şeker gibi malzemelerle yapılır.

7. **Belgian Fries**: Belçika, dünya çapında ünlü patates kızartmalarıyla tanınır. Patatesler, iki kez kızartılır ve genellikle mayonez veya andalouse sosu ile servis edilir.

8. **Stoofvlees**: Bu, Belçika’nın en ünlü yemeklerinden biridir. Bu yemek, kahverengi şeker, hardal, soğan, bira, et suyu, defne yaprağı, tuz ve karabiber gibi malzemelerle yapılan bir tür et yemeğidir.

9. **Belgian Endive**: Bu, Belçika’nın en ünlü sebzelerinden biridir. Bu sebze, beyaz şarap, tereyağı, limon suyu, tuz ve karabiber gibi malzemelerle pişirilir.

10. **Gaufre**: Bu, Belçika’nın en ünlü waffle çeşitlerinden biridir. Bu waffle, pudra şekeri, çikolata, meyve veya kremalı çikolata gibi malzemelerle servis edilir.

Belçika’da Dini İnançlar

Belçika’da resmi olarak tanınan dinler arasında Katoliklik, Protestanlık, Ortodoksluk, İslam, Yahudilik ve Anglikanlık bulunmaktadır

Belçika’nın politikası, devleti kiliselerden ayırır ve vatandaşların din özgürlüğü ülkenin anayasası tarafından garanti edilir.

2021 yılında Avrupa Komisyonu tarafından yapılan Eurobarometre anketine göre, Hristiyanların payı %49’dur ve Katoliklik en büyük mezheptir (%44).

Protestanlar ve diğer Hristiyanlar %4, Ortodoks Hristiyanlar %1, Müslümanlar %2, diğer veya belirtilmemiş gruplar %7 ve dini olmayanlar %41’dir. Dini olmayanlar, ateist olarak kendini tanımlayanlar (%15) veya agnostik olarak kendini tanımlayanlar (%26) arasında bölünmüştür.

 

 

AYRICA BAKIN

Pamela Adlon Kimdir, Hayatı

Amerikalı oyuncu, senarist, yapımcı, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Pamela Adlon, 9 Temmuz 1966 yılında dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!