Erol Simavi Kimdir Hayatı

Gazeteci Erol Simavi, 1930 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi.
Annesi Melek Simavi, babası Sedat Simavi’dir.

Erol Simavi 1949 senesinde Işık Lisesi’ni bitirdi.
Gazeteciliğe 12-13 yaşlarında 7 Gün ve Karikatür dergilerinde mücellit olarak başladı.

Daha sonra terfi ederek sırasıyla makinist ve fotoğrafçı oldu.
Babası Sedat Simavi Hürriyet gazetesini çıkarmaya başladığı sırada yeni kurulan klişehanede çalıştı.

1953 senesinde Sedat Simavi’nin yaşamını yitirmesi sonucu Haldun Simavi ve Erol Simavi kardeşler, Hürriyet gazetesinin yönetimine geçti.

Simavi kardeşlerin 1968 senesinde başlayan anlaşmazlıkları, Haldun Simavi’nin 1971 senesinde Veb Ofset grubunu kurup Günaydın gazetesini çıkarmasıyla neticelendi.

Erol Simavi bu tarihten sonra Hürriyet gazetesinin yönetimini tamamıyla devraldı.
Erol Simavi, Hürriyet gazetesinin yanında Kelebek, Hafta Sonu, TV’de 7 Gün, Çarşaf, Gong ve Gösteri gibi ilaveler çıkardı.

22 Haziran 1993 tarihinde Hürriyet gazetesinin yüzde 25’lik payını 16 milyon dolar karşılığında Erol Aksoy’a sattı.
Aynı sene İsviçre’ye yerleşti.

29 Haziran 1994 tarihinde geri kalan hisselerini Aydın Doğan’a satarak medya sektöründen ayrıldı.
Uzun seneler İsviçre’de yaşayan Erol Simavi, birkaç sene önce taşındığı Monako’da tedavi gördüğü hastanede 8 Haziran 2015 tarihinde 85 yaşında yaşamını yitirdi.

Erol Simavi, iş adamı Kadir Has’ın eşi Rezzan Germirli’nin teyzesinin kızı, yalı komşuları Yağcıgiller’in torunu Emine Belma Başar ile 1953 senesinde hayatını birleştirdi.

Şubat 1980’de 23 yaşındaki oğlu Saffet hayatını kaybetti.
Erol Simavi’nin Sedat adında bir oğlu daha vardır.

Erol Simavi’nin şarkıcı Gönül Yazar ile 1968 senesinde birlikteliğinden Yasemin Simavi adında kızı 1970 senesinde İsviçre’nin Cenevre şehrinde dünyaya geldi.

Ünlü şarkıcı Nükhet Duru, 2021 senesinde verdiği bir röportajda, 20 sene boyunca ‘gizli aşk’ yaşadıklarını söyledi.

Erol Simavi, Hürriyet yazarı Emin Çölaşan’a verdiği bir röportajda mason olduğunu söylemişti.

Röportajın ilgili bölümü şöyle:Emin Çölaşan: “Efendim, sizin mason olduğunuzu duymuştum. Masonlar genelde kendilerini gizlerler. Gerçekten mason musunuz? Yoksa masonlukla hiç ilginiz yok mu?”Erol Simavi: “Eminciğim iyi ettin bu soruyu sormakla. Şekerim ben, 27 yaşında mason oldum. Türkiye’nin en genç masonuydum. 30 yaşında üstat, 31 yaşında İstanbul Büyük Locası Başkanı oldum ve 33 yaşıma kadar başkanlık yaptım.Sonra bir gün bizim bağlı olduğumuz İskoçya Büyük Locası’nın en büyük üstadı buraya geldi… Üst makama masonlukta obediyans denir. Bağlılığı, bağımlılığı ifade eden Fransızca bir kelimedir bu. Bizim o en büyük üstat bir İngiliz… Meğerse benden de gençmiş! Adamla karşılaşınca bir tuhaf oldum.Ama ben masonlukta çok çalıştım çok şeyler öğrendim. Müthiş sabırlı bir insan oluşumun sebebi, tamamen mason oluşumdandır. Masonlara ‘dinsiz’ derler… Her işin başında onların olduğunu söylerler. Bunlar gülünç iddialardır.Masonluk her dine saygı gösterir. Nitekim Ramazanlar’da bizim biraderlerin neredeyse dörtte üçü oruçlu olduğu için locadaki toplantıların saatini öne alırdık. Konuşmaları da uzatmamaya bakardık. Maksat toplantımız erken bitsin ki biraderler de aşağı salondaki iftar sofrasına yetişebilsin.Geçmişe baktığımızda da masonlar arasında padişahlar vardır, şeyhülislamlar vardır… İlk mason olacağın vakit insanı oraya gözü kapalı getirirler. Bazıları zanneder ki masonluğun şartı Allah’a ve dine inanmamaktır. Kendisine bu konuda soru sorulur. Cevap, ‘Ben Allah’ tanımıyorum, dine inanmıyorum’ olursa bunlar hemen yine gözü kapalı olarak binadan çıkartılırlar. Bir daha da gelemezler.Allah’a inanmayan, dini tanımayan insan mason olamaz. Ama sadece kendi dinine değil, Allah’ın birliğine inanan, her dine saygı göstereceksin. Zaten Müslümanlığın şartı da bu değil mi? Biz, her dine saygılıyızdır.””

AYRICA BAKIN

İlyas Salman Kimdir Hayatı

İlyas Salman 1950 yılında Malatya ili Arguvan ilçesi Asar köyünde dünyaya geldi. Nüfus cüzdanında doğum …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!