Fotis Kontoglou Kimdir

Fotis Kontoglou, 8 Kasım 1895, Ayvalık – 13 Temmuz 1965, Atina), Yunan yazar, ressam ve ikonograf.

Yunanca deyim araştırmaları yaptı, edebiyat ve resim çalışmalarında bulundu. En önemlisi Bizans ikonacılarının temsilcisiydi.

Biyografisi

Fotis Kontoglou, Nikolaos Apostelli ve Despo Kontoglou‘nun oğludur. 1895’te Ayvalık’ta doğdu. Bir yıl sonra babasını kaybetti, üç kardeşiyle birlikte dayısı Aya Paraskevi (Tımarhane Adası)’deki başpapaz Stefanos Kontoğlu’nun yanına girdiler, bunu annesinin aile soyadını kullanmasına borçluydu.

Kontoglou, ilk eğitimini Aya Paraskevi’de aldı. Daha sonra Ayvalık’a döndü ve ortaokulu bitirdi. 1914’te Atina Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi, ancak I. Dünya Savaşı nedeniyle eğitimini tamamlayamadı. 1919’da Paris’e gitti ve burada École Nationale des Beaux-Arts’ta okudu.

1922’de Yunanistan’a döndü ve Ayvalık’ta resim öğretmenliği yaptı. 1923’te ilk resim sergisini Midilli’de açtı. 1925’te Atina’ya yerleşti ve burada resim ve yazmaya devam etti.

Kontoglou, Bizans sanatına ve ikonografiye büyük ilgi duyuyordu. 1931’de Athos Dağı’na gitti ve burada Bizans ikonlarını inceledi. Bu incelemeler sonucunda, Bizans ikonografisini modern Yunan sanatına kazandıran bir resim tarzı geliştirdi.

Kontoglou, aynı zamanda verimli bir yazardı. Bizans sanatı, ikonografi ve Yunanca deyimler üzerine çok sayıda kitap ve makale yazdı. Ayrıca, çocuk kitapları, romanlar ve hikayeler yazdı.

Kontoglou, 1965 yılında Atina’da öldü. Yunan sanat ve kültürüne yaptığı önemli katkılardan dolayı Yunanistan’ın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilir.

Eserleri

Kontoglou’nun eserleri arasında şunlar bulunur:

  • Resimler: “Aziz Dimitrios”, “Meryem Ana ve Çocuk”, “Bizans Kilisesi”, “Yunan Köyü”
  • Kitaplar: “Athos Dağı’nın Sanatı”, “Bizans İkonografisi”, “Yunanca Deyimler”, “Pedro Kazas”, “Athonite Dialogues”

Kontoglou’nun eserleri, Yunanistan’da çok sayıda müze ve koleksiyonda sergilenmektedir.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!