Fulya Gürses Kimdir

Sosyolog, edebiyatçı ve eğitimci
Fulya Gürses, 1950 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Orta öğrenimini Bakırköy Lisesi’nde, yüksek öğrenimini de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde gördü.

1969 yılında Sosyalist Gençlik Örgütü’ne (SGÖ) ve daha sonra Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye oldu.

TÖB-DER ve TÜM-DER gibi örgütlenmelerde aktif olarak yer aldı.

1975 ve 1980 seneleri arasında dernek 12 Eylül yönetimi tarafından kapatılıncaya kadar TÜM-DER Genel Merkezi GYK üyeliğini devam ettirdi.

1981 yılında tutuklandı ve yargılandı.
İstanbul’da ve çeşitli illerde 20 sene süreyle felsefe öğretmenliği yaptı.

Eşi Hasan Basri Gürses’le birlikte hazırladığı alanında en kapsamlı eserlerden Dünya’da ve Türkiye’de Gençlik araştırması Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği 1977-1978 Yunus Nadi Armağanı yarışması birinciliğini kazandı.

1980 senesinde KÖY-KOOP tarafından düzenlenen araştırma-inceleme yarışmasında Kır Yoksullarının Günümüzdeki Durumu ve Geleceği başlıklı sosyolojik çalışmasıyla birincilik ödülü aldı.

Bu çalışması matbaada baskı aşamasındayken 12 Eylül darbesi gerçekleştiğinden dolayı kitaplaşıp okuyucuya ulaşamadı.

Ekmek adlı öykü dosyası, 1991 senesinde Seyhan Belediyesi tarafından Orhan Kemal’in anısına düzenlenen öykü yarışmasında Orhan Kemal Ödülü’ne layık görüldü.

1992 senesinde Dünya Yayınları tarafından yayınlandı.

Ekmek ve ardından Duvar isimli öykü kitapları Sosyalist Yayınlar tarafından yayınlandı.

Çocuk ve Toplum başlıklı yayınlanmamış bir eseri bulunan yazar, kadın hareketi, gençlik sorunları, çocukların toplumsal gelişimi gibi çeşitli konularda sosyolojik araştırmalarını devam ettirdi.

Sosyalist dünya görüşünden ödün vermeyen Gürses, SSCB’de Gorbaçov reformlarıyla başlayan sürecin etkilerine karşı çıktı ve özellikle 90’lı yıllarda Hepileri ve Ürün gibi dergilerde yayınlanmak üzere, sosyalist kimliğin erozyonu olarak gördüğü eğilimlere karşı sert eleştiri ve inceleme yazıları yazdı.

AYRICA BAKIN

Şerif Erol

Şerif Erol Kimdir, Hayatı

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, senarist, seslendirme sanatçısı Şerif Erol, 8 Ekim 1963 tarihinde İzmir’e …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!