Fransa

Laikliğin Kalesi: Fransa

Fransa, Batı Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Başkenti Paris’tir. Fransa, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır.

Fransa, tarihî yapıları, dünyanın eşsiz koleksiyonlarını barındıran müzeleri, kültür-sanat etkinlikleri, modanın ve parfümün merkezindeki konumu, kumsalları, kayak merkezleri ile çekici bir coğrafyaya sahiptir.

Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen (Fransızca: L’Héxagone) olarak adlandırırlar. Fransa, yönetimde yarı başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi’nde açıklanmıştır.

Fransa’nın resmî dili Fransızcadır. Fransa’nın GSYİH’si 2021 tahminine göre 3,232 trilyon $’dır. Fransa’nın para birimi Euro’dur.

Fransa, nominal olarak dünyanın altıncı büyük ve satın alma gücü paritesi bakımından dokuzuncu büyük ekonomisidir. Fransa’nın çeşitlendirilmiş bir ekonomisi vardır.

Kimya endüstrisi, Fransa için kilit bir işkoludur ve diğer üretim etkinliklerinin gelişimine ve ekonomik büyümeye katkıda bulunur. Turizm işkolu, dünyada en çok ziyaret edilen yer Fransa olduğu için ekonominin önemli bir bileşeni konumundadır.

Fransa’nın GSYİH’si 2021 tahminine göre 3,232 trilyon $’dır. Fransa’nın para birimi Euro’dur. Fransa’nın sektörel GSYİH dağılımı tarım: %1.9, endüstri: %18.3, hizmet: %79.8 (2012 tahm.). Fransa’nın işsizlik oranı 2016 yılında %9.9 olarak kaydedilmiştir.

Fransa, Batı Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Başkenti Paris’tir. Fransa, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Fransa, tarihî yapıları, dünyanın eşsiz koleksiyonlarını barındıran müzeleri, kültür-sanat etkinlikleri, modanın ve parfümün merkezindeki konumu, kumsalları, kayak merkezleri ile çekici bir coğrafyaya sahiptir.

Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen (Fransızca: L’Héxagone) olarak adlandırırlar. Fransa, yönetimde yarı başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi’nde açıklanmıştır. Fransa’nın resmî dili Fransızcadır.

Fransa’nın ekonomisi çeşitlendirilmiş bir yapıya sahiptir. Kimya endüstrisi, Fransa için kilit bir işkoludur ve diğer üretim etkinliklerinin gelişimine ve ekonomik büyümeye katkıda bulunur. Turizm işkolu, dünyada en çok ziyaret edilen yer Fransa olduğu için ekonominin önemli bir bileşeni konumundadır. Fransa’nın sektörel GSYİH dağılımı tarım: %1.9, endüstri: %18.3, hizmet: %79.8 (2012 tahm.). Fransa’nın işsizlik oranı 2016 yılında %9.9 olarak kaydedilmiştir.

Fransız kültürü, Fransa halkının edebiyat ve sanat, müzik, din, yemek, halk dansı, tiyatro konularında davranışlarını ve alışkanlıklarını içeren kültürün adıdır. Fransa kültürü hakkında bahsedilecek kültürel alanlar aşağıda listelenmiştir:

– Fransa Dini kültürü
– Fransa Edebiyat ve Sanat kültürü
– Fransa Yemek kültürü
– Fransa Halk Dansı kültürü
– Fransa Tiyatro kültürü
– Fransa Müzik kültürü

Fransa’nın kültürü, moda, mutfak ve sanatın başkenti olma nosyonunun dışında, ülkenin pek çok ünlü mimari yapı ve müzeye ev sahipliği yaptığı için oldukça zengindir. Fransa’nın en çok bilinen sanatçıları ve edebiyatçıları arasında Antoine Watteau, François Boucher, Frédéric Mistral, André Gide ve Albert Camus yer almaktadır.

Fransa’da takip edilen başlıca dinler arasında Katolik Kilisesi, İslam, Protestanlık, Yahudilik, Budizm, Hinduizm, Rus Ortodoksluğu, Ermeni Hristiyanlığı ve Sihizm gibi çeşitli dalları kapsayan çok dinli bir ülke haline gelmiştir.

Fransa’da din ve düşünce özgürlüğü, 1789 İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi ile garanti altına alınmıştır. Cumhuriyet, 1880’lerin Jules Ferry kanunları ve 1905 Fransız Kiliseleri ve Devlet Ayrımı Kanunuyla yürürlüğe konan laiklik ilkesine (veya “vicdan özgürlüğü”) dayanmaktadır.

Fransız halkının küçük bir çoğunluğu Katoliklik, İslam, Protestanlık, Yahudilik, Budizm, Hinduizm, Rus Ortodoksluğu, Ermeni Hristiyanlığı ve Sihizm gibi çeşitli dinlere inanmaktadır.

Fransa’nın kültürü, moda, mutfak ve sanatın başkenti olma nosyonunun dışında, ülkenin pek çok ünlü mimari yapı ve müzeye ev sahipliği yaptığı için oldukça zengindir. Fransa’nın en çok bilinen sanatçıları ve edebiyatçıları arasında Antoine Watteau, François Boucher, Frédéric Mistral, André Gide ve Albert Camus yer almaktadır.

Fransa’nın halk dansları, ülkenin farklı bölgelerinde farklılık gösterir. Bazı popüler halk dansları arasında Bourrée, Breton Dansları, Branle, Farandole, Gavotte, Rigaudon, Scottish, ve Valse Musette yer alır.

Bourrée, Fransa’nın merkezinde yer alan Auvergne bölgesinde ortaya çıkmış bir dans türüdür. Breton Dansları, Fransa’nın batısındaki Brittany bölgesinde ortaya çıkmıştır.

Branle, 13. ve 14. yüzyıllarda Fransa’da popüler olan bir halk dansıdır. Farandole, Provence bölgesinde ortaya çıkmış bir dans türüdür. Gavotte, Fransa’nın Bretagne bölgesinde ortaya çıkmış bir dans türüdür.

Rigaudon, Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkmış bir dans türüdür. Scottish, Fransa’nın Auvergne bölgesinde ortaya çıkmış bir dans türüdür. Valse Musette, Fransa’nın Paris şehrinde ortaya çıkmış bir dans türüdür.

Fransız mutfağı, dünya mutfakları arasında önemli bir yere sahiptir. Fransız mutfağı, dünya çapında ünlü şefleri, restoranları ve yemekleri ile tanınır. Fransız mutfağı, zengin bir tarihe sahip olup, dünya çapında birçok yemeğe ilham vermiştir.

Fransız mutfağı, çeşitli et, balık, sebze, meyve, peynir, şarap ve tatlılar içerir. Fransız mutfağından bazı popüler yemekler aşağıda listelenmiştir:

– **Coq au Vin**: Tavuk, şarap, mantar ve soğan gibi malzemelerle yapılan bir yemektir.
– **Steak-Frites**: Patates kızartması ve biftekten oluşan bir yemektir.
– **Cassoulet**: Kuru fasulye, sosis, domuz pastırması ve kuzu eti gibi malzemelerle yapılan bir yemektir.
– **Soupe à l’Oignon**: Soğan çorbasıdır.
– **Tarte Tatin**: Elma turtasıdır.
– **Marsilya Usulü Balık Çorbası**: Balık, sebzeler ve baharatlarla yapılan bir çorbadır.
– **Sufle**: Peynir, çikolata veya meyvelerle yapılan bir tatlıdır.

AYRICA BAKIN

Led Zeppelin Kimdir Hakkında bilgi

Led Zeppelin, 1968 senesinde Jimmy Page tarafından kurulan İngiliz kökenli bir rock müzik grubudur. Rolling …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!