NEZİR GÜMÜŞ

NEZİR GÜMÜŞ KİMDİR

1980 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinin Kılavuz (Xelîla) köyünde dünyaya gelen Nezir Gümüş ilk ve orta öğrenimini Dargeçit’te tamamladıktan sonra 1998 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı. 2002 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıl Cizre’de öğretmen olarak çalışmaya başlamıştır. Gümüş, 2011 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Kültürü alanında yüksek lisans programına kaydoldu ve bu bölümden mezun oldu. Mezun olduktan sonra yüksek lisans bitirme tezi olan Mela Sîraceddînê Xelîlî’nin divanını Latin harfleriyle bastırdı. 

2002 ile 2010 yılları arasında öğretmenlik yapan yazar Gümüş, 2010 ile 2015 yılları arasında Kürtçe yayın yapan Dünya TV’de yapımcılık ve sunuculuk yaptı. Bu dönemde “Kurdî Hîn dibim”, “Helbestên Nemir” ve “Hûn Çi Dibêjin?” gibi bazı programları hazırlayıp sundu.

2015 yılından sonra 3 yıl boyunca Diyarbakır HDP Milletvekili Altan Tan’ın danışmanlığını yaptı.

Türk Dil Kurumunun (TDK) bastırdığı ilk Kürtçe eser olan Kürtçe-Türkçe sözlüğü (Ferhenga Kurdî-Turkî) üç arkdaşı ile birlikte hazırladı.

2021 yılı itibariyle altı kitaptan oluşacak bir Kürtçe eğitim seti hazırlamaktadır. Serinin ilk üç kitabı baskıya hazırdır. 

Alesa Lightbourne’un “Kurdish Bike” adlı kitabını “Duçerxeya Kurdî” adıyla Kürtçeye çevirdi. 

Bunun dışında Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ı dahil birkaç kitabı da Türkçe’den Kürtçe’ye çeviren Nezir Gümüş, Kürtçe, Türkçe ve iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. 

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Sürrealizm nedir neyi amaçlar?

Sürrealizm, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve bilinçaltının serbestçe ifade edilmesini amaçlayan bir sanat ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!