Nizar Kabbani Kimdir

Nizar Kabbani, 21 Mart 1923 tarihinde Şam, Suriye’de doğdu. Varlıklı bir Şamlı ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası, Suriye’nin ilk modern tiyatrosu olan Darülbedayi’nin kurucusu Ahmed Ebu Halil Kabbani idi.

Kabbani, çocukluğundan itibaren okumaya ve yazmaya meraklıydı. Şam Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi ve 1944 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra Suriye Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı.

Kabbani, 1942 yılında henüz 19 yaşındayken ilk şiir kitabı olan “Esmerim Anlattı Bana”yı yayınladı. Bu kitap, Arap dünyasında büyük bir yankı uyandırdı. Kabbani, bu kitaptan sonra da şiir yazmaya devam etti ve birçok şiir kitabı yayınladı.

Kabbani’nin şiirleri, aşk, kadın, özgürlük ve siyaset gibi temaları ele alır. Şiirleri, Arap dünyasında büyük bir popülerlik kazandı ve birçok dile çevrildi.

Kabbani, 1966 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli oldu ve Beyrut’a yerleşti. Beyrut’ta bir yayınevi kurdu ve şiirlerinin yanı sıra deneme, roman ve tiyatro oyunları da yazdı.

Kabbani, 30 Nisan 1998 tarihinde Londra’da öldü.

Kabbani, Arap dünyasının en önemli şairlerinden biri olarak kabul edilir. Şiirleri, Arap dünyasında aşk, özgürlük ve siyasi değişim için bir sembol haline gelmiştir.

Kabbani’nin en önemli eserleri arasında şunlar sayılabilir:

  • Esmerim Anlattı Bana (1942)
  • Yasak Şiirler (1959)
  • Aşkın Kitabı (1962)
  • Seninle Evlendim Ey Özgürlük (1969)
  • Ben Beyrut (1972)
  • Gazaba Uğramış Şiirler ve Diğerleri (1978)
  • Kelimelere Benzemeyen Kelimeler (1990)

Kabbani’nin şiirleri, Arap dünyasının yanı sıra Türkiye’de de büyük bir ilgi görmüştür. Şiirleri, birçok Türkçe antolojiye ve dergiye alınmıştır. Kabbani’nin şiirleri, Türkçeye birçok şair tarafından çevrilmiştir.

Kabbani, Arap dünyasında bir şair olarak büyük bir iz bıraktı. Şiirleri, Arap dünyasının değişim ve dönüşümüne tanıklık etti.

AYRICA BAKIN

Muzaffer Tema Kimdir Hayatı

Hollywood’da rol alma şansını elde eden ilk Türk sinema oyuncusu Muzaffer Tema, 15 Haziran 1919 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!