SALIHÊ QUBÎNÎ

SALIHÊ QUBÎNÎ KİMDİR

Kimlikteki ismi Mehmet Salih Yorulmaz olan Qûbînî, 1949 yılında Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı ‘Eyndarê’ (Ağaçlıpınar) köyünde dünyaya geldi. Çocukluğu Batman Beşiri’de geçti. Babası Sofi Hemê, ağabeyi Kasım Yorulmaz ve anneside  dengbej olan Qûbînî, Xerzan Ovası’nın en tanınan dengbêjlerindendir.

Çocukluğunda babasının etkisinde kalarak klamlar söylemeye başlar. Zamanla tüm Xerzan bölgesinde sesiyle tanınan usta bir dengbêj olur.

Filehên Koxan, Êzîdiyên Hemdûna, Şerê Mala Faro û Seyîdên Badayê, Batmana Şewitî, Bişêriya Kambax, Eliyê Ûnis, Keremê Qolaxasî, Şêxên Zoqeydê, Begên Eyndarê ve Koçerên Kanîgewrkê gibi klamlarıyla çok sevildi.

Tüm ömrü kılamlarla içiçe geçen usta dengbêj, bugüne kadar sayısız amatör ve 10’a yakın da profesyonel kaset çıkardı.  Batman Beşiri’nin Kürtçe ismi olan Qubîn ile tanındı.

Salihê Qûbînî, çocukluk yıllarında klamlara olan sevgisini şöyle dile getirir:

“Küçüklüğüm Beşiri’de geçti. 11 yaşımdan bu yana dengbêjlik yapıyorum. Kendimi tanıdığımdan beri klam söylüyorum. Ama unutamadığım bir anım var. Dayımların köyünde bir düğün vardı. Dayım da bölgede tanınmış bir dengbêjdi. Kucağında oturmuştum. Elimi kulağıma atıp ‘Nûrê’ klamını söylediğimde herkes çok etkilenmişti. O zaman dayım benimle yarışa girmişti. Bütün dengbêjlere saygım var ama kimsenin etkisinde kalmadım. Eskiden Erivan radyosu, Bağdat radyosu vardı. Kawîs Axa, Meryem Xan, Kerabetê Xaço gibi dengbêjlerin klamlarını söyledim. Denbêjliğe merakım zaten vardı. Bende dengbêjlik öyle gelişti. 1971’de teyplerin yaygınlaşmasıyla denbêjlik klamları da yaygınlaştı.”

Batman’ın merkezinde yaşayan ve dengbêjlikle geçinemeyen Salihê Qûbînî, ağır inşaat işleriyle uğraşmaktadır.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Ercüment Ateş Kimdir Hayatı

Ercüment Ateş 1956 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1965 senesinde henüz dokuz yaşındayken Beyaz Kelebekler grubuyla …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!