ŞEHRÎBANA KURDÎ

ŞEHRÎBANA KURDÎ KİMDİR

1990’lardan günümüze şarkılarını kültürüyle, değerleriyle, yozlaşmayan müziğiyle, yasakları yaşayan bir dilin cesur sesiyle sunan Şehrîbana Kurdî, 1973 yılında İzmir’de dünyaya gelir.

Babası Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Xursa Navê köyünden ve Omeriyan aşiretindendir. Annesi Diyarbakır’ın Çınar ilçesindendir. 9 çocuklu bir ailenin en büyüğü olan Şehriban, babasının memur oluşundan dolayı İzmir’e yerleşmişlerdir.

1983 yılında İzmir’de düzenlenen yarışmada “ Ben doğarken ağlamışım “ şarkısını söyleyerek birinci olmuştur. 1991 yılında; 18 yaşında iken ilk kaseti “ Ez keç im keça kurda me“yi çıkarır.

Şehrîbana Kurdî’nin ailesi ve çevresi onun sanatçılığına destek olmuşlardır. O yıllarda Şehrîbana Kurdî, Mihemedê Şêxo, Meryem Xan, Mihemed Arif, Kavis Axa ve Şivan Perwer’in kasetlerini yasaklı bir şekilde dinleyebiliyordu.

1992 yılında ”Sorgula Min”, 1993’te ”Yek Do Sê” kasetleriyle, özünden hiç kopmayan Şehrîbana Kurdî’nin halkla kurduğu bağ öylesine güçlüydiki 90’lı yıllarda ismi Kürt kız çocuklarına verildi. Kürtçe dışındaki dillerden gelen albüm tekliflerini kabul etmedi.

Ayşe Şan’la yaptığı kaset çalışması, “Botan Konseri” ile iki cesur sesin ahengini yaşattı. 1993 yılında yapmış olduğu albümden dolayı 15 yıl hapis cezası alan Şehrîbana Kurdî, 1994 yılından bu yana Almanya’da eşi ve dört çocuğuyla birlikte yaşamaktadır.

1994 yılında Almanya’da “ Em Hatin” kasetiyle halktan aldığı güçle, inançla sanatını icra etmiştir. Türkiye’de yasal süreçlerdeki değişim sonucu, 15 yıl hapis cezasından beraat etmiş ve çözüm sürecinde 20 yıldan sonra 16 Eylül 2014’te Batman konserinde sevenleriyle bir araya gelmiştir.

Kendiside Kürtçeyi sonradan öğrenen Şehribana Kurdi, sanatçının iyi Kürtçe bilmesi gerektiğini şu cümlelerle ifade ediyor:

”Aslında Kürtçe konuşuyordum ama çok az. Sanatçı olmaya kara verdikten sonra Kürtçe’yi öğrenmemin şart olduğunu anladım. Eşimin de desteği ile Kürtçe’yi iyi öğrendiğime inanıyorum. Bazı sanatçı veya grupların Kürtçe’yi tahrip ettikleri doğrudur. Benim bu kardeşlerime tavsiyem şudur : Eğer Kürtçe şarkı okuyacaklarsa, Kürtçe’yi öğrenmeleri şarttır. Bir şarkıyı okuyacakları zaman da, Kürtçe’yi çok iyi bilen birilerine danışmaları gerekir. Bir şarkı, karşındaki dinleyici anlasın diye okunur. Okunan şarkının sözleri anlaşılmadığı zaman, şarkının içeriği, neyi anlattığı da anlaşılmaz.O nedenle mutlaka bilen birilerine danışmak gerekir. Ben de ilk zamanlarımda bazı şarkılarda az da olsa bazı hatalar yaptım ve eleştirildim. Zamanla bazı art niyetli kişiler yapmış olduğunuz bu hataları, sizi küçük düşürmek için yüzünüze vurabiliyorlar. Böyle durumlara düşmemek ve yeni nesillere güzel bir Kürtçe bırakmak için Kürtçe’nin iyi kullanılması gerekir.” 

Sanatçının bazı albümleri şunlardır:

  1. Ez keç im keça Kurdan im, 1991.
  2. Sor Gula Min, 1992.
  3. Yek, du, sê, 1993.
  4. Em Hatin, 1995.
  5. Evîna Stranan, 2005.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

CELAL GÜZELSES KİMDİR

Şark Bülbülü olarak da bilinen Kürt kökenli ses sanatçısı ve mevlithan Celal Güzelses, Osmanlı döneminde, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!