Tankred Dorst Kimdir

Tankred Dorst 19 Aralık 1925’te Oberlind, Türingiya kasabasında doğdu. Altı yaşında babasını kaybetti. 17 yaşında okuldan ayrılıp Alman ordusuna katılmak zorunda kalarak 1947’e kadar İngiliz ve Amerikalı ordularının elinde tutsak yaşadı.

Bamberg ve Münih’te Alman Edebiyatı, Sanat Tarihi ve Tiyatro eğitimini 1951’ye kadar sürdürdü. 1953’te besteci Wilhelm Kilimayer ile Das Kleine Spiel adlı kukla tiyatrosunu kurdu ve ilk oyunlarını bu tiyatro için yazdı. Bu arada filmlerde, radyolarda ve yayın evlerinde çalıştı. Oyunları 1960’tan başlayarak değişik sahnelerde sahnelenmeye başlandı. (Die Kurve-Lübeck’te, Gesellschaft im Herbst Mannheim Devlet Tiyatrosu’nda, La Buffonata – Heildelberg’de)

1973te Avustralya ve Yeni Zelanda’daki bazı Üniversitelerde konuk profesör olarak bulunan Dorst’un çalışmaları defalarca ödüllendirildi. Çalışmalarının çoğu Absürt Tiyatrodan ve İeoneco, Giraudoux ve Beckett çalışmalarından esinlenerek ortaya çıkarmıştır.

1981 de Düsseldorf’taki Schauspielhaus’ta prömiyeri yapılan dev yapıtı, Merlin oder das wüste Land, Goethe’nin Faust’u ile kıyaslanır ve kimi eleştirmenler oyunu 1980’lerin en iyi yapıtı olarak nitelendirir.

Tankred Dorst yaşamını ve çalışmalarını halen Münih’te sürdürüyor. Deneyimlerini Berlin Sanat Yüksek Okulu’nda profesör olarak “sahne yazımı dersleri” ile aktarıyor.

Türkiye’de ilk olarak 1995 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından Ben Feuerbach adlı oyunu oynanmıştır. Daha sonra 2003 yılında Fernando Krapp Bana Mektup Yazmış adlı oyunu Ak Sanat Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından oynanmıştır. Kendisi 1 Haziran 2017’de 91 yaşında ölmüştür.

AYRICA BAKIN

NİCOLE SCHERZİNGER

NİCOLE SCHERZİNGER KİMDİR, HAYATI

Amerikalı şarkıcı, dansçı, söz yazarı ve aktris Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, 1978 yılında Hawaii’de dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!