YUSUF KAMİL BEDİRHAN

YUSUF KAMİL BEDİRHAN KİMDİR

CELAL TEMEL

Yusuf Kâmil Bedirhan (1872 – 29.03.1934)

Bedirhan Paşa’nın küçük oğullarından biridir. Hayfa kaymakamlığı yaptı. 1906 yılında İstanbul belediye başkanı Rıdvan Paşa’nın öldürülmesiyle ilgili olarak, Bedirhan ailesinden çok sayıda kişiyle beraber önce tutuklandı, sonra sürgüne gönderildi. 1910’da İstanbul’a döndü ve aynı yıl kurulan Kürdistan Neşri Maarif Cemiyeti kurucuları arasında yer aldı.

Birinci Dünya Savaşı öncesinde Rusya’ya sığındı. Tiflis’te, yeğeni Abdurrezak’la birlikte Kürd diliyle ilgili çalışmalar yaptı. Bu yüzden Türk kamuoyunda ”Kızıl Profesör” olarak adlandırıldı. Yeğeni Abdurrezak’la birlikte, Rusya ve İran’da, Osmanlı’ya karşı Kürdler için hak mücadelesi verdiler.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Kürdlerin, Osmanlının değil, Rusya’nın yanında yer almasını savundular ve Özerk Kürdistan için Rusya’nın desteğini aradılar.

Bu sırada çeşitli Kürd ileri gelenlerine mektuplar yazdı, toplantılar yaptı. Kürd ileri gelenlerini Rusya ile işbirliğine ikna edemedi. Kafkas bölgesinde özellikle Êzidî Kürdlerle ilgilendi ve Kürdçe diliyle ilgili çalışmalarına devam etti.

1934 yılında Tiflis’te öldü. Tiflis’teki mezar taşına, Êzidî Kürdlerden Ahmed Mirza Kürdçe şunları yazmış: “Kâmil Bey, Bedirhan Azizi: 31 Mart 1872’de doğdu. 29 Nisan 1934’te vefat etti. Sen, bilincin ışığı sayesinde Kürdlerin beynini aydınlattın. Senin emeğin unutulmaz; ölümsüz eserinle onların ruhunda kalacaksın.”

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Bill Walsh Kimdir

Bill Walsh (30 Eylül 1913 – 27 Ocak 1975), film yapımcısı ve senarist. New York’ta …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!