110 GRUBU KİMDİR

Elektronik-rock müzik grubu 110, 2003 senesinde Candan Tezel (vokal) ve Ozan Yılmaz (klavye) tarafından kurulmuştur.

 Grup ismini Kadıköy-Taksim otobüs hattından almıştır.

 110, ilerleyen zamanlarda gruba Mehmet Esemen (gitar), Serkan Aktaş (bas) ve Nedim Ruacan (davul)’ı da dahil etmesiyle albüm çalışmalarına başladı. 2005 senesinde Atomların Harika Dünyası isimli ilk albümlerini piyasaya çıkardı. 

Albümün çıkışının hemen ardından grubun bas gitaristi Serkan Aktaş’ın hayatını kaybetmesiyle yerine Alper Kılıç alındı. 

Albümün ilk video klip çalışması “Bitti mi?”, ikinci video klip çalışması da albümdekilere nazaran yapısı oldukça değişik olan “Özledim Seni”ye çekildi. Albüm içeriğindeki üçüncü video klip çalışması “Gölge” adlı parçaya geldi ve bu parça Gen filminin müziği oldu.

 Cem Gül imzası taşıyan klibi, filmden kareler ve grubun performans görüntülerinden meydana gelmektedir. Albümün dördüncü ve son video klip çalışması da “Tuzak” adlı parçaya çekildi. 

İlk albümünün ardından grup, Rock İstanbul, Rock’n Coke gibi Türkiye’nin önemli festivallerinde sahne aldı.

2006 senesinin sonlarına doğru Alper Kılıç ve Nedim Ruacan’ın gruptan ayrılmasıyla  grup bir süreliğine yoluna üç kişi olarak devam etti. 

2007 senesinin Temmuz ayında Kontrol isimli ikinci albümünü DMC etiketiyle çıkardı. 

Albümün ilk video klibi “Düştüm” isimli parçaya çekildi.

 Takibinde “Dünya” ve “Çünkü” parçalarına klip çekildi.

Gruba son olarak Mehmet Uludağ (davul) ve Burak Yerebakan (gitar)’ın da dahil oldu.

Grup çalışmalarına başladıkları yeni albümleri için farklı bir pazarlama yöntemi geliştirme fikriyle 2010 senesinde Türk müzik dünyasında bir ilki gerçekleştirerek USB bellekte olan Sıfır albümünü piyasaya çıkardı. 

Fikir ve tasarımı Elif İnce’ye ait olan bu albüm; 4 gigabyte kapasiteli bu USB bellek, içeriğinde 11 şarkının yanında 110’a ait video klipler, fotoğraflar ve duvar kâğıtları gibi çalışmalar da bulunmaktadır.

 Sıfır albümünün ilk video klip çalışması Ocak ayında “Geri Dönme” isimli parçaya çekildi.

 Yönetmenliğini Barış Alp’in yaptığı, konsept tasarımı ve animasyonları Silo1’e ait bu klip müzik listelerinde haftalarca üst sıralarda yer aldı.

 Nisan ayına doğru albümün ikinci video klip çalışması Aleks Buberoğlu yönetmenliğinde “İstediğin Buysa” isimli parçaya çekildi. 

Kreatif konsept ve tasarımı Gülriz Buberoğlu’nun yaptığı, yapımı altı hafta süren bu klip, Paternika tarafından motion graphics animasyon tekniğiyle hazırlanmıştır.

2010 senesinin Mayıs ayında www.110.biz isimli forum fan formatında işleyen sitesi kapatarak bir katılımcı sözlük projesine imza attı. 

Tüm kapsamı değiştirilerek, tasarımı ve kodlaması yeniden yapılandırılarak ortaya çıkan 110 sözlük, yeni albümlere, yeni isimlere ve güncel haberlere yer verilen, müzik sektörünü yakından takip eden müzikseverleri ve profesyonelleri bir arada toplayacak bir platform amaçlamıştı.

Grup 2013 senesi itibarıyla dağıldığını açıklamıştır.

 Candan Tezel solo olarak müzik kariyerini sürdürme kararı almıştır.

AYRICA BAKIN

Halk Ozanı Ali Filiz Kimdir

Halk Ozanı Ali Filiz, 1956 yılında Bayburt Demirözü’nde doğdu. Şiire 1975 yılında başladı. 2000 şiir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!