2008’den bu yana en az beş milyon chikungunya virüsü vakası bildirildi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, “yeni bir küresel sağlık tehdidi” olarak kabul ettiği bir sivrisinek türü tarafından bulaşan chikungunya virüsüne karşı dünyanın ilk aşısını onayladı.

Sivrisinek kaynaklı hastalık ateşe ve eklem ağrısına neden olur ve yenidoğanlarda ölümcül olabilir.

FDA onayının aşının küresel kullanıma sunulmasını hızlandırması bekleniyor.
Bu yıl Eylül ayına kadar 350’si ölüm olmak üzere yaklaşık 440 chikungunya enfeksiyonu vakası bildirildi.

Şu anda Chikungunya kaynaklı virüsü tedavi edecek spesifik bir ilaç bulunmamaktadır. Bu yıl en çok vaka Güney Amerika ve Güney Asya’da kaydedildi.

FDA Cuma günü yaptığı açıklamada, Ixchiq adı verilen aşının 18 yaş üstü kişiler için onaylandığını duyurdu. Aşı “Valneva” şirketi tarafından geliştirildi ve tek enjeksiyonla uygulanıyor.

FDA üst düzey yetkilisi Peter Marks, “Chikungunya virüsü enfeksiyonu, özellikle yaşlılarda ve altta yatan tıbbi sorunları olan kişilerde ciddi hastalıklara ve kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir” dedi.

2008’den bu yana en az beş milyon chikungunya virüsü vakası bildirildi.

Diğer belirtiler arasında deri döküntüleri, baş ağrıları ve kas ağrıları yer alır. Eklem ağrıları aylarca, hatta yıllarca sürebilir.

Afrika’nın tropikal ve subtropikal bölgelerinde, Güneydoğu Asya’da ve Amerika kıtasının bazı kısımlarında yaşayan insanlar, virüsü bulaştıran sivrisineklerin bu bölgelere endemik olması nedeniyle enfeksiyon riski daha yüksektir.

FDA, “Ancak chikungunya virüsü yeni coğrafi bölgelere yayıldı ve bu da hastalığın küresel yayılımında artışa neden oldu” dedi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden elde edilen veriler, Brezilya’nın 218.613 vakayla bu yıl şimdiye kadar en yüksek vaka sayısına sahip olduğunu gösterdi. Hindistan’da da 93’ten fazla vaka bildirildi. /BBC

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!