AYNUR HAŞHAŞ

AYNUR HAŞHAŞ KİMDİR

Aynur Haşhaş, 1967 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. 

Türkü söylemeye babası Ali Haşhaş’ın eğitmenliğinde  henüz 3 yaşındayken “Kız Senin Derdinden Derbeder Oldum” ile başladı.

5 yaşındayken ilk uzun havası “Karlı Dağlar Karanlığın Bastı mı” isimli parçayı söyledi. 

Aynur Haşhaş, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra 1983 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’ne başladı.

Üniversite eğitimini Nida Tüfekçi’nin tavsiyesiyle Temel Bilimler Bölümü’ne geçti ve 1991 senesinde eğitimini tamamladı.

Sanatçı, Nejat Birdoğan, Adnan Demir rehberliğinde Halk bilim çalışmalarına başladı. 

Haşhaş, 1987 senesinden bu yana; derleme, araştırma, halk oyunları ve semahlarla ilgili türkü derleme çalışmalarını Anadolu’yu gezerek yapmaktadır.

1990 yılından  itibaren de gelenek, görenek ve Anadolu inançlarıyla ilgili çalışmalar yapmaktadır. 

Aynur Haşhaş,  sanatın her alanına ilgi duymaktadır. İleri seviyede halk oyunları oynamaktadır, semah dönmekte ve tangoya da  ilgi beslemektedir. 

Aynur Haşhaş, sosyal çalışmalarının yanında profesyonel anlamda albüm çalışmalarını devam ettirmektedir. Anadolu’nun Kayıp Şarkıları Geçti Gönül Baharımız Yazımız ve Transborders Project çalışmasında rock sound alt yapısıyla gerçekleşmiş eserleri yer almaktadır.

 Fransa, İngiltere ve Polonya ortak yapımı  Pawel Pawlikowski yönetmenliğinde çekilen La Femme du Veme (Gizemli Kadın) filminde bulunan “Meyhaneci” adlı eseri Aynur Haşhaş’ın yorumuyla beyaz perdeye taşınmıştır.

Aynur Haşhaş’ın ilk albümünün müzik yönetmenliğini Mazlum Çimen yapmıştır.

İkinci albümünün müzik yönetmenliğini de Arif Sağ yapmıştır. 

İki usta isimden sonra sanatçı yönetmen koltuğuna kendisi oturdu ve son albümü Revan’la birlikte Halaya Davet, Harman 1 ve Harman 2 enstrümantal albümlerini yayımladı. 

Aynur Haşhaş böylece bu alandaki başarısını da göstermiştir.

Sanatçı 2017 senesinde Yusuf Hayaloğlu’nun “Şu Dağlarda Kar Olsaydım” şiirini seslendirmiştir ve dinleyenlerinin büyük beğenisini kazanmıştır. 

Aynur Haşhaş, Şan hocası Efsun Öztoprak adına ithaf ettiği 4 parçadan oluşan single’ı Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkarttı.

Aynur Haşhaş; fikirsel olarak  müziğin ve sanatın evrenselliğine inanmaktadır.

Haşhaş’a göre bütün dünya insanları dosttur. Kimse diğer bir kimseden üstün değil, her birey eşit ve özgürdür.

Sanatçı, hayatını ve eserlerini bu ilkeler doğrultusunda pratik yaşama taşımıştır.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Odysseia destanının edebi ve tarihi özellikleri

**Odysseia Destanı** hakkında tarihi bilgiler şunlardır: Yazarı ve Yazılışı: – **Yazar**: Odysseia destanı, Antik Yunan’ın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!