Dorothy Parker Kimdir

Dorothy Parker (kızlık soyadı Rothschild ; 22 Ağustos 1893 – 7 Haziran 1967) New York’ta yaşayan Amerikalı bir şair, yazar, eleştirmen ve hicivciydi ; zekası , esprileri ve 20. yüzyılın kentsel zaaflarını fark etmesiyle tanınıyordu .

Parker’ın kariyeri, 1918’de Vanity Fair için tiyatro eleştirileri yazarken , tatil yapan PG Wodehouse’u doldururken başladı .

Dergide yakın arkadaşı olan Robert Benchley ve Robert E. Sherwood ile tanıştı .

Üçlü, neredeyse her gün Algonquin Otel’de öğle yemeği yemeye başladı ve Algonquin Yuvarlak Masa olarak bilinen şeyin kurucu üyeleri oldu .

Yuvarlak Masa, üyeleri arasında gazete köşe yazarları Franklin Pierce Adams ve Alexander Woollcott’u içeriyordu..

Dorothy, Parker’ın öğle vakti yaptığı açıklamaları ve kısa dizeleri, özellikle Adams’ın “The Conning Tower” köşesinde yayınlamasıyla, bir espri olarak ulusal bir itibar geliştirmeye başladı. Gruba, suskunluğuyla ünlü eski başkan Calvin Coolidge’in öldüğü bildirildiğinde , Parker, “Nasıl anlayabilirler?”

Parker’ın bir eleştirmen olarak yakıcı zekası başlangıçta popüler oldu, ancak sonunda , eleştirilerinin güçlü yapımcıları çok sık rahatsız etmesi nedeniyle 1920’de Vanity Fair tarafından görevden alındı . Benchley dayanışma içinde protesto için istifa etti.

(Sherwood’un da bazen bunu yaptığı bildiriliyor, ancak gerçekte Aralık 1919’da kovulmuştu.)

Kısa süre sonra daha yüksek tirajlı Ainslee’s Magazine için çalışmaya başladı .

Ayrıca , kendisini işe almaktansa yayınlamaktan daha mutlu olduğu Vanity Fair’de , The Smart Set ve The American Mercury’de ve ayrıca popüler Ladies’ Home Journal , Saturday Evening Post veHayat _

Harold Ross, 1925’te The New Yorker’ı kurduğunda , Parker ve Benchley , Ross’un yatırımcılarının endişelerini gidermek için kurduğu bir yazı işleri kurulunun parçasıydı. Parker’ın dergideki ilk yazısı ikinci sayısında yayınlandı.

Parker, birçoğu (büyük ölçüde başarısız olan) romantik ilişkisinin gülünç yönlerini vurgulayan ve diğerleri özlemle intiharın çekiciliğini düşünen kısa, acımasız mizahi şiirleriyle ünlendi.

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!