Emel Sayın

Emel Sayın Kimdir Hayatı

Ses sanatçısı, müzik yorumcusu ve sinema oyuncusu Emel Sayın, 20 Kasım 1945 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya geldi.

1998 senesinde Türkiye hükûmeti tarafından Devlet sanatçısı unvanı verilmiştir.

1926 yılında Türkiye’ye gelen muhacir ailenin dört kız çocuğundan en büyüğüdür.

Babasının Toprak Mahsulleri Ofisinde Tekel baş memuru olarak görev yapmaktadır.

Müzik kariyerine küçük yaşlarda adım attı ve ilk olarak 13 yaşında Arif Sami Toker’den müzik dersleri almaya başladı.

Toker’in yetiştirdiği en ünlü ve yetenekli sanatçı olarak kabul edilir.

Üç sene Münir Nurettin Selçuk’tan ders alarak müzik eğitimine devam etti.

Uzunköprü’de Gazi Turhan Bey Ortaokulu ve Çapa Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun olduktan sonra üç sene süresince İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Beşiktaş Şan Bölümü’nde Fransa’da zamanında Münir Nurettin Selçuk’a da hocalık yapmış olan şan hocası Alis Rosenthal’dan dersler aldı.

Yine aynı dönem arkadaşları Mine Mater, Erkin Koray ile birlikte Muhittin Sadak’tan da solfej dersleri aldı.

Bu arada Hürriyet Haber Ajansı’nın açtığı yarışmada Münir Nurettin Selçuk’a ait klasik bir eser okuyarak ‘Ses Kraliçesi’ seçildi.

Emel Sayın, henüz 17 yaşındayken Ankara Gençlik Parkı’nda Necdet Yazar’ın gazinosunda ilk kez sahneye çıktı.

1963 senesinde Ankara Radyosu’na sınavla solist olarak girdi ve yaklaşık yedi sene hizmet verdi.

Ankara seyircisi karşısında sahne deneyimi kazanan sanatçı, Egemen Bostancı’nın teklifiyle İstanbul müzik piyasasına transfer oldu ve Lalezâr Gazinosu’nda assolist olarak sahne almaya başladı.

Bu arada İstanbul Radyosu’na geçti ve İstanbul’a yerleşti.

İstanbul’a gidişiyle yoğun bir çalışma dönemine giren Emel Sayın pek çok müzik albümünün yanı sıra sinema filmlerinde de rol aldı.

İstanbul’a gidişiyle ilk stüdyo albüm çalışması Sus Sus Sus’a imza atarak sanat kariyerini başlattı.

Sanatçı aynı sene Gel Gel Gele ve Doyamadım Sana çalışmalarına 1971 senesi içerisinde imza atarak sanat kariyerine iki teklikten oluşan üç ayrı plak çalışması ile giriş yaptı.

Emel Sayın’ ın ilk plak çalışmasında yer verdiği şarkı başrollerini Hülya Koçyiğit ve Erol Büyükburç’un paylaştığı 1968 yapımlı “Sus Sus Kimseler Duymasın” isimli filme ismini veren şarkıda film müziği olarak yer almıştır.

Sanatçı 1972 senesinde Son On Yılın En Sevilen On Şarkısı adında on Türk sanat müziği şarkısından meydana gelen albümünü çıkarmış, albüm 100 bine yakın satarak rekor kırmıştır.

Yine bu albümde bulunan şarkı çeşitli Türk filmlerinin film müziği olma özelliği de taşımaktadır.

İstanbul Plak’tan çıkmış ve ön kapağında sanatçıya ait bir resim adının da yazılı olduğu albüm kırmızı renkli fon kapağıyla yayınlanmıştır.

1973 senesinde Emel Sayın 73 ve sonraki yılında da Emel Sayın 74 müzik albümü yayınlandı.

Modern Folk Üçlüsü ile Hasan Cihat Örter’in düzenlemelerini yaptığı “İstanbul Şarkıları” adlı müzikal çalışmada bulundu, Yapı Kredi Bankası destekli albüm çalışması yaptı.

2023 senesinde 60. Sanat yılını kutlayan Emel Sayın, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde müzik alanında ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden almıştır.

Emel Sayın ödülünü aldıktan sonra “Cumhuriyetimizin 100. Yılında bu ödülü aldığım için çok mutluyum. 60 yılını sanata adamış bir sanatçı olarak gurur ve onur duyuyorum” dedi.

1966 senesinde 21 yaşındayken ilk eşi İsmet Kasapoğlu ile hayatını birleştirdi, 1975 senesinde ayrılmışlar fakat 1976 senesinde tekrar evlenmişlerdir.
Yine 1979 senesinde tekrar boşanmışlardır.

Sayın 1970’li yıllarda Tarık Akan ile dört sene boyunca aşk yaşadı.

Mavi Boncuk filminin çekim aşamalarında başlayan yakınlaşmayla ilgili Tarık Akan daha sonraki yıllarda yaptığı bir röportajda Sayın ile birlikteliğine dair soruya “Emel Sayın’ın zirvede olduğu yıllardı.

Şarkıları, fiziği, sıcaklığıyla etkileyiciydi. Bu sıcaklık gerçek hayata da taşınmış olabilir.

Bunu inkar etmemin bir anlamı yok.” ifadelerini kullandı.

Emel Sayın ise yaptığı bir açıklamada Tarık Akan’ın adını vermeden “ondan sonra hiç aşk yaşamadım” ifadelerini kullandı.

Akan’ın 2016 senesinde vefatından sonra Twitter hesabından paylaştığı mesajda Tarık Akan’la eski bir fotoğraflarını koyup “Güle güle sevgili… TARIK” yazdı.

20 Haziran 1979 tarihinde Selçuk Aslan ile hayatını birleştirdi, Eylül 1981 tarihinde ayrılmışlardır.

4 Haziran 1986 tarihinde David Younnes ile hayatını birleştiren sanatçı bu evliliğini de 1999 senesinde sonlandırmıştır.

 

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!