ENVER METE ASLAN KİMDİR

Enver Mete Aslan, İzmit’te dünyaya geldi.

 İlkokul, Ortaokul ve lise öğrenimini İzmit’te tamamladı. 

1992 senesinde İzmit Belediye Konservatuarının ud bölümüne girdi.

1996 senesinde birinci olarak mezun oldu. 

1997 senesinde Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı’nı kazandı ve bir sene boyunca eğitim gördü. 

1998 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın Kompozisyon Bölümü’nün açtığı sınavları kazanarak eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde  devam etti.

 2000 senesinde İzmit Belediye konservatuarında Ud ve Türk Müziği Solfej öğretmeni olarak göreve başladı.

Aynı zamanda çeşitli sanatçıların kaset, CD ve sahne çalışmalarına ud sanatçısı olarak eşlik etti. 

Şahin Ecevit, Mehmet Emin Bitmez ve Prof. Mutlu Torun ile Ud, Yavuz Özüstün, Prof. Mutlu Torun, Prof. Dr. Selahaddin İçli, Prof. Emin Sabitoğlu, Faris Akarsu ile Kompozisyon  Dr. Nail Yavuzoğlu ile armoni çalıştı.

 Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, Prof. Mutlu Torun ve Prof. Erol Deran ile Yüksek Lisans ve Sanatta yeterlik sınıfında çalıştı.

Yurt içinde katıldığı konser ve festivallerin yanı sıra, Almanya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Makedonya, Portekiz, İngiltere, Dubai, Cezayir, Tunus, Nepal, Uganda, Mısır, Bulgaristan, Japonya, Abu Dhabi, Kuveyt,  Azerbaycan ve Kolombiya’da çeşitli festival ve konserlere katıldı.

Kudsi Erguner Ensemble, Andre Rieu, Ricardo Moyano, Howard Griffiths ile yurt içi ve yurt dışında konser çalışmalarını sürdürmektedir.

Andre Rieu – Johann Strauss Orkestrası, Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu, BBC Senfoni Orkestrası, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası, Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt, ile çoksesli çalışmalarda bulunmuştur.

 2011 senesinde “Ud Alıştırmaları” ve 2018 senesinde yayımlanan “Ud için Makam Dizileri” isimli iki kitabı Pan Yayıncılık tarafından okuyucuya sunuldu. 

Haliç Üniversitesi’nde “ud” ve “lâvta”, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde “ud” ve “doğaçlama yöntemleri” Medipol Üniversitesi’nde “ud” dersleri verdi. Konservatorium Für Türkische Musik Berlin (Berlin Türk Müziği Konservatuvarı) Eğitim Komisyonu üyesidir.

 2014 senesinden bugüne derslere ve seminerlere devam etmektedir. 

Ricardo Moyano ile yaptığı “Tachuri” adlı albüm Fransa / Paris’de Stella Polaris imzasıyla 2019 senesinde dinleyiciye sunuldu. 

Kendi bestelerinden meydana gelen “İstanbul Lavtası” adlı albümü de CK Production aracılığıyla 2020 senesinde yayınlandı. 

Kalan Müzik tarafından 2021 senesinde Tel Boyunca adlı albümü dinleyiciyle  buluştu.

 2022 senesinde Trio Müzik Yapım etiketiyle “Gel Ey Denizin Nazlı Kızı” adlı tekli çalışmasını yayınladı. 

 Aslan’ın ayrıca 2020 senesinde yayımlanmış bir İstanbul Lavtası Metodu bulunmaktadır. 

Halen Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 

Tel Boyunca isimli yeni albümünü sevenleriyle paylaştı.

 Müzisyen Enver Mete Aslan’ın müzikal kariyeri yaklaşık 30 yıl oldu müzik ile buluşalı. 

2016 yılında da Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Türk Müziği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı, halen Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Türk Müziği Bölüm Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Sahne konusunda dünyanın pek çok ülkesinde ve dünya çapında önemli konumlarda yer alan pek çok müzik insanı ile birlikte sahne ve stüdyo kayıtlarında birlikte çalıştı.

Bu süreçte kaleme aldığı kitaplar olmuştur, iki tane ud hakkında bir tane de İstanbul Lavtası olmak üzere üç kitabı yayınlandı.

 2014 senesinden bu yana Berlin Türk Musikisi Konservatuvarında düzenli olarak seminer ve dersler vermeye devam ediyor.

 Ricardo Moyano ile “Tachuri” albümü 2019 senesinde Paris’te yayınlandı.

Ardından da tüm kayıtlarınını tek başına üstlendiği “İstanbul Lavtası” albümü sevgili Emrah Tuncel’in teknik süzgecinden geçtikten sonra kıymetli dostu Coşkun Karademir öncülüğüyle 2020 senesinde CK Music Production tarafından dinleyiciyle buluştu.

 Son albümü de Tel Boyunca ismiyle Kalan Müzik tarafından dinleyiciyle buluştu.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Militarizmin potansiyel zararları nelerdir?

Militarizmin potansiyel zararları, toplumsal, ekonomik, politik ve uluslararası düzeylerde çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir. İşte …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!