FRANCİSCO GOYA KİMDİR

Francisco Goya (30 Mart 1746 – 16 Nisan 1828) İspanyol ressam, matbaacı ve ressamdı.

Batı sanat tarihinin en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilir ve eserleri, Avrupa resminin en büyük başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Goya, İspanya’nın Aragon bölgesindeki Fuendetodos kasabasında doğdu

Sanat kariyerine Madrid’de İspanyol kraliyet ailesi için saray ressamı olarak başladı.

Kariyerinin ilk yıllarında, öncelikle portreler ve dini eserler çizdi, ancak bir sanatçı olarak olgunlaştıkça, yeni teknikler ve stiller denemeye başladı.

1790’larda Goya, zamanının toplumu ve siyasetini son derece eleştiren ve insan doğasının karanlık tarafını tasvir eden “Caprichos” olarak bilinen bir dizi gravür üretmeye başladı.

Ayrıca, doğrudan evinin duvarlarına yaratılan ve bir dizi ürkütücü ve fantastik sahneyi tasvir eden “Siyah Tablolar” olarak bilinen bir dizi resim yaptı.

1808’de Goya, kendisini sağır bırakan ciddi bir hastalığa yakalanır ve bu olay onun hayatında ve sanatında bir dönüm noktası olur.

Yarımada Savaşı sırasında İspanyol vatandaşlarının Fransız birlikleri tarafından infazını tasvir eden ünlü “Mayısın 3’ü 1808” de dahil olmak üzere daha karanlık ve daha kişisel bir dizi tablo üretmeye başladı.

1814’te Goya, Madrid’deki Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nin müdürü olarak atandı, ancak liberal görüşleri yetkililerle çatışmalara yol açtı ve 1824’te emekli olmaya zorlandı.

Erotik yapıları nedeniyle o dönemde skandal olarak kabul edilen “The Nude Maja” ve “The Dressed Maja” gibi ünlü parçalar.

Goya, İspanya’dan sürgündeyken 1828’de Fransa’nın Bordeaux kentinde öldü.

Sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri olarak kabul edilir ve daha sonraki sanatçılar, özellikle Empresyonistler ve Sürrealistler üzerindeki etkisi muazzam olmuştur.

Çağdaş İspanyol yaşamını gerçekçi bir şekilde betimlemesinden dolayı ilk modern ressam olarak kabul edilmektedir.

Çalışmaları büyük beğeni toplamaya devam ediyor ve Avrupa resminin başyapıtları olarak kabul ediliyor.

AYRICA BAKIN

Halk Ozanı Ali Filiz Kimdir

Halk Ozanı Ali Filiz, 1956 yılında Bayburt Demirözü’nde doğdu. Şiire 1975 yılında başladı. 2000 şiir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!