Hasan Arat Kimdir

Spor Yöneticisi, iş adamı ve eski profesyonel basketbolcu Hasan Arat, 27 Eylül 1959  tarihinde dünyaya geldi.

 İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapma amacının lideri olarak uluslararası üne kavuştu. 

Mayıs 2012’de İstanbul’un Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Aday Şehir olarak kısa listeye alınması üzerine, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı, Teklifin liderliği görevine getirildi. 

Bu, İstanbul’un Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için yaptığı beşinci ve en başarılı teklifti. 

Arat, İstanbul’un Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerine son sunumunu yaptı ve İstanbul’un sunumunun ardından Arat şunları söyledi: “İhale, Türkiye halkını, özellikle de gençlerimizi, ülkemizin geleceği için ortak bir vizyon etrafında birleştirmiştir. Gelecek.Oylamada ne olursa olsun, bu girişim tüm milleti bir araya getirdi, genç neslimize ilham verdi ve onları meşgul etti ve Türkiye ile Olimpiyat Hareketi arasında kalıcı bir bağ kurdu.”

Arat’ın İstanbul 2020 Adaylığı’ndaki liderliğinin ardından, Avrupa Olimpiyat Komitesi İcra Komitesi üyeliğine seçildi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Pazarlama Komisyonu üyeliğine atandı.

 Ulusal Olimpiyat Komiteleri Birliği ( ANOC) Pazarlama ve Yeni Finans Kaynakları Komisyonu. Mayıs 2014’te IOC Başkanı Thomas Bach , Arat’ın Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmak için ihale prosedürünü gözden geçirmeyi hedefleyen yeni Olimpiyat İhale Prosedürü Çalışma Grubunun dokuz üyesinden biri olacağını duyurdu.

Şehirlerin başvurularını daha basit ve daha çekici hale getirmek için 25 Temmuz 2019 tarihinde Arat’ın, Krakow ve Polonya’nın Malopolska bölgesinde düzenlenecek 2023 Avrupa Oyunları’nda EOC Koordinasyon Komisyonu Başkanı olacağı açıklandı.

 Arat, 24 Kasım 2019 tarihinde Dünya Atletizm Konseyi Yönetim Kurulu’na katılmıştır. 

Arat, BIDEV’in (Basketbol Dayanışma ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanıdır. 

Türk basketbolunun gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. 

4 Ağustos 2022 tarihinde NBA ve BIDEV, İstanbul’daki katılımcı 30 ilkokuldan 11-14 yaş arası erkek ve kız çocuklarına yönelik bir gençlik basketbol ligi olan Jr. NBA Türkiye Ligi’ni başlatmak için çok yıllı bir işbirliğine imza attıklarını duyurdu.

 10 Ocak 2023 tarihinde Arat’a “sporun en iyi geleneklerinden biri olarak uluslararası ilişkilerin ve uluslar arası dostluğun güçlendirilmesine yaptığı 

 katkılardan dolayı” “Altın Firavun Faresi” Özel Onur Madalyası takdim edildi.

Hasan Arat 7 sene boyunca profesyonel basketbol oynadı. 

Kariyerine Adana Demirspor’da başladıktan sonra 1977 ve 1981 seneleri arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde (BJK) 5 sene forma giydi. 

1998 ve 2000 seneleri arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün (BJK) Başkan Yardımcılığını yaptı.

Arat, çok yönlü bir gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi olan Novo Invest’in Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı, Londra ve İstanbul merkezli bağımsız bir Kurumsal Finansman ve Birleşme ve Satın Alma danışmanlık firması olan Dome Group’un Kurucusu ve Ortağıdır ve Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır. 

Arat, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği, FIBA ??Holding Yönetim Kurulu üyeliği, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNTWO) Bağlı Üyeler Kurulu Başkan Yardımcılığı da dahil olmak üzere çeşitli ticari görevleri yürüttü.

Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) temsil eden Direktörler, ve Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu’nun (IAF) eski Başkanı ve mevcut Yürütme Konseyi ve Yönetim Kurulu üyesidir.

Arat, 1996 senesinde Ekonomist Dergisi, Türkiye Milli Prodüktivite Merkezi ve Dünya Gazetesi tarafından ‘Yılın İşadamı’ ödülüne değer görüldü.

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!