Mümün Tahir Kimdir

Doç. Dr. Mümün Mümünov Tahir Bulgaristanlı yazar ve gazeteci, “Rodopların Bülbülü”, “Kaygılı İyimserlik”, “Çok Yuvalı Çatı”, “Geçenler”, “Vaat Ülkesi”, “Vahşi Arıları Toplamak”, “Birlikte Yaşam” dahil olmak üzere ondan fazla kitabın yazarıdır.

“Kimlik ve hoşgörü. Kültürel Bütünleşmenin Felsefi ve Pratik Sorunları, Yol Bir Sınır Olduğunda, Bütünleştirici Bir Kimliğe Doğru Hikayeleri Romence, Lehçe, Makedonca, Türkçe ve Rusçaya çevrildi.

Bulgar Yazarlar Birliği Büyük Edebiyat Ödülü’nü kazandı ve Ulusal Edebiyat Ödülü “Hepimiz Toprak Ana’nın çocuklarıyız” adlı Ulusal Edebiyat Ödülü’nü iki kez kazandı ve “Büyükbaba Yotso saatleri” adlı kısa öykü için Ulusal Ödül kazandı.

Bulgar Yazarlar Birliği tarafından yayınlanan “Bugünün Sözü” gazetesinin genel yayın yönetmen yardımcısı olarak çalışıyor.

Paisii Hilendarski Plovdiv Üniversitesi’nde ve Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi – Sofya, UniBIT’te ders vermektedir.

Mümün Tahir, Kırcaali’de her yıl düzenlenen Balkan Folklor Festivali ve Balkan Yazarlar Buluşması’nın kurucusu ve düzenleyicisidir.

Edebiyat ve kültür bilimi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Felsefe Doktoru. Bulgaristan Bilimler Akademisi’nde tarih felsefesi üzerine tezini savundu.

Avrupa Kültür Akademisi “Orpheus Lyre” ve Chitalishte “Ömer Lütfi”in başkanı, Kültür Bakanlığı Kültürel Çeşitlilik Kamu Konseyi Sekreteridir.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!