ROTİNDA YETKÎNER

ROTİNDA’NIN HAYATI

BERNAMEGEH / 1962 Muş Varto ( Gımgım) doğumlu olan Rotinda kalabalık ailesinin 9. çocuğu. Çocukluğunun 9 yılı olan Gımgım da geçer. Yurtsever değerlere sahip ailesinin etkisiyle 1989 yılında Kürt Hareketine yakınlaşır. Bir buçuk yıl farklı çalışmalar yürütür ama daha sonra MKM’ye geçer.

O donem aynı zamanda Timur Selçuk ve Arif Sağ’ın okullarında eğitim alır. Birinde armoni dersleri  birinde de hem ses hem bağlama. MKM’nin başlangıcından itibaren içinde yer alır. Açılışından itibaren 93’ün Mart-Nisan ayına kadar orada çalışır. Ondan sonra ayrılır ve dağlara gider.

Koma Mezrabotan MKM’nin Türkiye’deki ilk resmi müzik grubudur. O, Merdan, Rojbin ve bir yıl sonra da Serap ve Ali Tanış bu müzik grubuna katılır.

Bir röportajında o yıllarda ki çalışmalarını şöyle anlatır;

”MKM’nin başlangıcı böyle bir şeydi, kutsal bir olaydı. Gençlik müthiş sahipleniyordu. Mesela biz Koma Mezrabotan olarak haftada dört beş konsere gidiyorduk üniversitelerde. Tabi gittiğimiz her konserde bol bol dayak yiyorduk ve gözaltına alınıyorduk ama bu bizi yıldırmayı bırak daha çok motive ediyordu. Böyle bir süreçti yani, gençlik de öyleydi.”

Rotinda sanat üzerine görüşlerinide Delal Aydın ile yaptığı röportajda şöyle dile getirir:

”Ben bir vurgu yapmak istiyorum, devrimci sanat, faşist sanat diye bir tanım kabul etmiyorum, böyle bir şey yok, sanat sanattır. Ama sanatçı nerde, sanatçının duruşu nasıl, sanatçı faşist bir ideolojiye mi hizmet ediyor, devrimci bir ideolojiye mi hizmet ediyor, yoksa özgürlükçü bir ideolojiye mi? Bunu kavradığımız zaman gerisi geliyor.” 

1962 yılında Varto’da yurtsever ve Kurdi bir ailede doğan Rotinda fikirleri ve çalışmalarıyla çok tartışılan Kürt  sanatçılardan biridir.

Bazı Albümleri Şunlardır:

-Li Te Geriyam

-NayGotin

-Ar-Jan

-Koîro

-Çar Stêrk

-Sîser

-Kedkar

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda
yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Sonequa Martin-Green Kimdir, Hayatı

Amerikalı kadın oyuncu ve yapımcı Sonequa Martin-Green, 21 Mart 1985 tarihinde Russellville’de dünyaya geldi. Daha …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!