Warren Zevon Kimdir

Warren William Zevon (d. 24 Ocak 1947 – ö. 7 Eylül 2003), Amerikalı besteci ve müzisyen.

Zevon’un müzik çalışmaları aralarında Jackson Browne, Bruce Springsteen, Bob Dylan ve Neil Young gibi müzisyenlerin de bulunduğu birçok müzisyen tarafından övülürdü.

Müzik yaşamı boyunca en büyük başarı sağlayan şarkıları 1978 yapımı üçüncü albümü Excitable Boy’da yer alan “Werewolves of London”, “Lawyers, Guns and Money”, “Roland the Headless Thompson Gunner” ve “Johnny Strikes Up the Band” ile oldu.

Zevon’un diğer bilinen şarkılarından “Poor Poor Pitiful Me”, “Accidentally Like a Martyr”, “Mohammed’s Radio”, “Carmelita” ve “Hasten Down the Wind” birçok müzisyen tarafından kaydedilmiştir.

Babası Rusya Yahudisi göçmeni, annesi İngiliz asıllı bir Mormon olan Warren Zevon, 24 Ocak 1947’de Chicago’da doğdu.

Aile daha sonra Fresno, Kaliforniya’ya taşındı ve Zevon 16 yaşındayken boşandılar.

Bunun üzerine Zevon okulunu bıraktı ve folk şarkıcısı olmak için New York’a taşındı.

60’lı yıllarda başlayıp, ölümüne kadar sürdürdüğü müzik kariyeri boyunca 12 albüm yapan Zevon, en büyük başarısını üçüncü albümü Excitable Boy ile yakaladı.

Uzun yıllar boyunca ağır sigara bağımlısı olan Warren Zevon, 7 Eylül 2003’te Los Angeles’taki evinde bir kanser çeşidi olan mezotelyomadan 56 yaşında öldü.

Cenazesi yakılarak, külleri Pasifik Okyanusu’na saçıldı.

Vefatından iki hafta önce yayınlanan The Wind isimli albümü Amerika listelerinde şarkıcının Excitable Boy albümünden sonraki en yüksek başarıyı elde etti.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!