Abbey Lincoln Kimdir

Abbey Lincoln olarak bilinen Anna Marie Wooldridge (6 Ağustos 1930 – 14 Ağustos 2010), Amerikalı caz vokalisti, söz yazarı ve oyuncu.

1960’ların başında bir sivil haklar aktivistiydi.

Chicago’da doğan ancak Michigan, Cass County, Calvin Center’da büyüyen Lincoln, Billie Holiday’den etkilenen birçok şarkıcıdan biriydi.

Sık sık New York’taki Blue Note caz kulübünü ziyaret etti.

İlk albümü Abbey Lincoln’s Affair – A Story of a Girl in Love’ı Riverside Records’tan bir dizi albüm izledi.

1960 yılında Roach’un dönüm noktası olan sivil haklar temalı kaydı We Isist!’de sözleri genellikle Amerika’daki sivil haklar hareketiyle bağlantılıydı.

1970’lerin ortasında Afrika’yı gezdikten sonra Aminata Moseka adını aldı.

1980’lerde Lincoln’ün yaratıcı üretimi daha azdı ve o on yıl içinde sadece birkaç albüm piyasaya çıkardı.

“For All We Know” adlı şarkısı 1989 yapımı Drugstore Cowboy filminde yer aldı.

1990’larda ve ölümüne kadar Verve Records ile 10 albümlük bir sözleşme imzaladı.

Bu albümler büyük saygı görüyor ve Lincoln’ün kariyerinde taçlandıran bir başarıyı temsil ediyor.

Devil’s Got Your Tongue (1992) filminde Rodney Kendrick, Grady Tate, Yoron Israel, JJ Johnson, Stanley Turrentine, Babatunde Olatunji ve The Staple Singers yer aldı.

2003 tarihinde Lincoln, National Endowment for the Arts Jazz Master Award ödülünü aldı.

Şarkı sözleri genellikle sivil haklar hareketinin ideallerini yansıtıyordu ve dinleyicilerinin zihninde amaç için tutku yaratmaya yardımcı oluyordu.

Müzik kariyerine ek olarak oyunculuk da yaptı ve The Girl Can’t Help It ve Gentleman Prefer Blondes gibi filmlerde rol aldı.

Şarkı yazarlığı kariyerinin sonraki yıllarında daha felsefi temalar keşfetti ve yetmişli yaşlarına kadar profesyonel olarak aktif kaldı.

1956’da Lincoln, Gentleman Prefer Blondes’da (1953) Marilyn Monroe tarafından giyilen bir elbiseyi giydiği The Girl Can’t Help It’te göründü ve tema şarkısını Benny Carter ile birlikte yorumladı.

Ivan Dixon’la birlikte, Michael Roemer tarafından yazılan ve yönetilen bağımsız bir film olan Nothing But a Man (1964) filminde rol aldı.

1968’de Sidney Poitier ve Beau Bridges ile For Love of Ivy’de başrol oynadı ve filmdeki rolüyle 1969 Altın Küre adaylığı aldı.

Televizyon gösterimleri 1968’de Oyunun Adı ile başladı. Mart 1969’da WGBH-TV Boston için, siyahların yazdığı, yapımcılığını yaptığı ve canlandırdığı 10 bölümlük bireysel dram dizisinden biri olan “On Being Black” Alice Childress’ın Wine in the Wilderness filmindeki işiydi.

Mission: Impossible (1971), telemovie Short Walk to Daylight (1972), Marcus Welby, MD (1974) ve All in the Family (1978) filmlerinde rol aldı.

1990 Spike Lee filmi Mo ‘Better Blues’da Abbey Lincoln, Bleek’in annesi Lillian’ı canlandırdı.

Lincoln, 14 Ağustos 2010’da Manhattan’da 80. doğum gününden sekiz gün sonra vefat etti.

Resmi olarak ölüm sebebi verilmedi.

Cenazesi yakıldı ve külleri dağıtıldı.

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!