John Wilkes Booth Kimdir

John Wilkes Booth (10 Mayıs 1838 – 26 Nisan 1865), 14 Nisan 1865’te ABD başkanı Abraham Lincoln’e Washington’daki Ford’s Theatre’da suikast düzenleyen Amerikalı tiyatro oyuncusudur.

Lincoln kafasının arkasından tek kurşun darbesi alıp ertesi sabah öldü ve suikast sonucu ölen ilk ABD başkanı olarak tarihe geçti.

Booth’un babası tanınmış Shakespeare oyuncusu Junius Brutus Booth ve annesi Mary Ann Holmes 1821’de İngiltere’den Birleşik Devletler’e göç ettiler.

Aile Harford County, Maryland’deki Bel Air’de bir çiftlik satın aldı. John Wilkes Booth 10 Mayıs 1836’da bu çiftlikte doğdu.

Ona ailenin uzaktan akrabası olduğunu iddia ettiği İngiliz radikal politikacı John Wilkes’ın ismi verildi.

Booth’un çocukluğunun geçtiği ev “Tudor Hall” ailenin Harford County’deki arazisine 1847’de inşa edilmişti ve bu ev bugün hala durmaktadır.

Booth çocukken okul müdürü tarafından “Zeka ile ilgili bir sorunu yok ancak kendisine sunulan eğitici fırsatlardan faydalanmakta isteksiz. Her gün okuldan eve gidip gelirken sınıfına zamanında yetişmekten çok yol boyunca neler olduğuyla ilgileniyordu.” şeklinde tanımlanacağı Bel Air Academy’ye katıldı.

1850-1851’de Booth, Sparks, Maryland’de Quaker okulu Milton Boarding School’a katıldı ardından 13 yaşındayken Catonsville, Maryland’deki bir piskopos okula olan St. Timothy’s Hall’a başladı.

Konfederasyon sempatizanıydı ve Güney’in Amerikan İç Savaşı’nda hezimete uğramasına şiddetli bir tahammülsüzlük gösteriyordu.

Booth ayrıca Lincoln’ün henüz azledilen kölelere oy hakkı tanınması önerisine de karşı çıkıyordu.

Booth ve liderliğini yaptığı bir grup suikastçı konfederasyonun sendeleyen amacına yardım etmek için Abraham Lincoln, Başkan Yardımcısı Andrew Johnson, ve Dışişleri Bakanı William Seward’ın öldürülmesini planladılar.

Dört gün önce Kuzey Virginia Ordusu’ndan Robert E. Lee’nin teslim olmasına rağmen Booth, Konfederasyon Generali Joseph Johnston’ın ordusu General William Tecumseh Sherman komutasındaki Birlik Ordusuna karşı çarpışmaya devam ettiği sürece savaşın bitmeyeceğine inanıyordu.

Suikastçılardan sadece Booth kendi görevini başarıyla yerine getirebilmişti.

Booth suikast sonrasında at sırtında güney Maryland’a, buradan da on iki gün sonra Birlik askerleri tarafından izi bulunup öldürüleceği Maryland’in kırsal kuzey kesiminde bir çiftliğe kaçtı.

Suikastçılardan sekizi yargılandı ve suçlu bulundu kısa bir süre sonra da dördü asılarak idam edildi.

Yıllar boyunca pek çok yazar Booth’un takipçilerinden kurtulmuş olabileceğini ve akabinde yıllar sonra başka bir ad altında ölmüş olabileceğini öne sürdüler.

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!