Ahmet Özhan Kimdir, Hayatı

Klasik Türk müziği şarkıcısı ve oyuncu Ahmet Şükrü Katıöz ya da sahne adıyla Ahmet Özhan, 26 Ağustos 1950 tarihinde Şanlıurfa’da dünyaya geldi.

Aslen Rumelili bir ailenin en küçük çocuğudur.

Emniyet âmiri olan babasının görevi nedeniyle sıklıkla şehir değiştirdiler.

Ahmet Katıöz, 1967 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvarı’na kabul edildi.

Konservatuvardan hocası ve âile dostları olan Recep Birgit, kendisine Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne de devam etmesini tavsiye etti.

İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan mezun oldu.

Müzik yaşamı boyunca Emin Ongan, Akâ Gündüz Kutbay, Recep Birgit, Cüneyd Kosal, Cinuçen Tanrıkorur gibi, her biri konusunda yetkin, önemli musikî üstadlarından birebir faydalandı.

Profesyonel olarak ilk defa 1968 senesinde İstanbul’un Bebek semtinde yer alan Bebek Belediye Gazinosu’nda sahneye çıktı.

1970’li ve 1980’li senelerde klasik Türk müziği yorumcusu olarak meşhur oldu ve tutuldu.

Bu arada plak çalışmalarının yanında sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında solist ve sunucu olarak görev aldı.

1973 senesinde Temel Gürsu’nun yönetmenliğini yaptığı Çocuğumu İstiyorum başlıklı sinema filmiyle ilk defa kamera karşına geçti.

Filmde baş rolleri paylaştığı Hale Soygazi ile 1975 senesinde hayatını birleştirdi.

Ahmet Özhan, klasik Türk müziğinin yanı sıra 80’li yıllardan itibaren tasavvuf müziği çalışmaları ile yeni bir akıma da öncülük etmiştir.

1981 ile 1991 seneleri arasında TRT İstanbul Radyosu’nda ses sanatçısı olarak görev yapan Ahmet Özhan, 1991 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşunda yer aldı ve topluluğun genel sanat yönetmenliği görevinden emekliye ayrıldı.

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun sanat yönetmeni olarak dünyanın dört bir yanında düzenlenen Mevlevî âyinlerinin yanı sıra başta İstanbul Müzik Festivali olmak üzere dünyanın en önemli müzik etkinliklerinde klasik ve tasavvuf müziği konserlerine katıldı.

Ahmet Özhan, 1980 senesinden beri Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî’yi anmak için Konya’da yapılan Şeb-î Arûs törenlerine de solist olarak katılmaktadır.

Ahmet Özhan, Nureddin Cerrahî Âsitânesi’nin 21’inci postnişîni Ömer Tuğrul İnançer’in vefatından sonra, 22 Eylül 2022 tarihinde 22’inci postnişîn oldu.

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!