Çetin Körükçü Kimdir, Hayatı

Sanat Müziği ses sanatçısı ve koro şefi Çetin Körükçü, 11 Kasım 1948 tarihinde Gaziantep’te dünyaya geldi.

Memleketi Gaziantep’teki ilkokul öğreniminin ardından geldiği İstanbul’da Vefa Lisesi’ni, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni ve İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Konservatuvarı’nı bitirdi.

1965 yılında başladığı aktif müzik kariyerini 2002 senesine kadar devam ettirdi.

Emin Ongan, Nazmi Atlığ, Nevzat Atlığ, Necdet Yaşar, Cüneyt Kosal ile Mefharet Yıldırım gibi birçok usta müzik otoritesiyle çalışmasının yanı sıra Üsküdar Musiki Cemiyeti ve İstanbul Devlet Korosu bünyesinde yorumcu ve koro şefi olarak çalıştı.

Aynı zamanda uzun seneler kendisi gibi sanatçı olan eşi Nesrin Körükçü ile birlikte yurt içi ile yurt dışında sahne ve tv programı çalışmaları yürüttü.
Bazı eğitim kurumlarında öğretim üyesi olarak hazır bulunmuştur ve 1998 yılında Türk Sanat Müziği isimli kitabını yayınlamıştır.

Son olarak 1999 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu “Sanat Kurulu” üyeliğini görevini yürütmüştür ve 2002 yılında emekliye ayrıldı.

TRT İstanbul Radyosu ses sanatçılarından Nesrin Körükçü ile evlidir.

Körükçü, 15 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da kanser tedavisi gördüğü bir hastanede 75 yaşında hayatını kaybetti.

Cenazesi Büyükçekmece Mezarlığı’na defnedildi.

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!