Ebru Gündeş Kimdir, Hayatı

Şarkıcı, sunucu ve oyuncu Ebru Gündeş, 12 Ekim 1974 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Konfeksiyon işçisiyken Neşe Demirkat ile tanışan Ebru Gündeş, Koral Sarıtaş ile SelçuEbru Gündeşk Tekay’ın bulunduğu Marş Müzik Yapım ile anlaştı.

Ebru Gündeş, albüm hazırlıklarına başlamadan önce Emel Sayın’a vokalistlik yaptı.

1993 senesinde Tanrı Misafiri isimli ilk albümü piyasaya çıkardı.

Selçuk Tekay’ın prodüktörlüğünü, Özkan Turgay’ın aranjörlüğünü yaptığı albümde Gündeş, ilk albümünde milyonluk satış rakamına ulaştı.

Ebru Gündeş, ilk albümün ardından hemen ikinci albümün hazırlıklarına başladı ve ertesi sene Tatlı Bela yayınlandı.

Genç sanatçı, Tatlı Bela’da bu sefer ağırlıklı olarak slow ve romantik parçalar seslendirdi.

Bu albümle Gündeş, 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın TSM Sanatçısı’ kategorisinde aday gösterilse de ödülü kazanamamıştır.

Ben Daha Büyümedim isimli üçüncü albümü 1995 senesinde piyasaya çıktı.

Albüm, “Fırtınalar” adlı ilk hitiyle ses getirirken Gündeş, “Ben Daha Büyümedim” ve “Çok mu Gördünüz” adlı parçalarla eleştirilere sitem etti.

Bu albüm, Ebru Gündeş’in müzik hayatında Serdar Ortaç’la olan birlikteliğinin de başlangıcı oldu.

Ebru Gündeş, 1996 yılında 2. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın TSM Sanatçısı’ ve Yılın En İyi Şarkısı ödüllerini alarak geceye damgasını vurdu.

Ebru Gündeş, 1996, 1997, 1999 senelerinde 3 defa En İyi Türk Sanat Müziği Kadın Sanatçı Ödülü’nü kazanarak bu ödülü en çok kazanan kişi olmuştur.

Kurtlar Sofrası isimli dördüncü albümü 1996 yılında piyasaya çıktı.

Bu arada oyunculuk tekliflerini de değerlendiren Ebru Gündeş, albümlerinin ismini taşıyan televizyon dizilerinde başrol aldı.

İki senelik bir aranın ardından, 1998 senesinde Sen Allah’ın Bir Lütfusun isimli albümü müzik marketlerdeki yerini aldı.

Albüm, Selçuk Tekay’ın yanında Kerem Ökten’in yönetmenliği ve aranjörlüğünde gerçekleşti.

Albümle aynı adı taşıyan Kerem Ökten imzalı parça, “Sen Allah’ın Bir Lütfusun”, başta 1998 senesinin ödüllerinin verildiği 5. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde TSM En İyi Kadın Sanatçı Ödülü’nü Ebru Gündeş’e 3. ve son kez kazandırmakla beraber, yine aynı ödül töreninde Yılın En İyi Şarkısı Ödülü’ne aday gösterildi.

Bu albümünde on iki şarkı yer almaktadır.

Ebru Gündeş 1999 senesinde hayranlarının karşısına yepyeni bir albümle çıktı.

Dön Ne Olur adını taşıyan bu albümünün stüdyodaki tanıtımı sırasında, basın mensupları önünde beyin kanaması geçiren 25 yaşındaki Ebru Gündeş, bir süre hastanede kaldıktan sonra, uzun bir süre de dinlenerek hayranlarından uzak kaldı.

Tarık Ağansoy’un düzenlemelerini yaptığı albümde, genç söz yazarı ve bestecilerin de parçaları bulunmaktadır.

Sezgin Büyük, Altan Çetin, Sinan Özşeker, Ertuğrul Polat, Hakkı Yalçın’ın yanı sıra Sezen Aksu’nun unutulmaz “Hata” parçası da albümde yer almaktadır.

Uzun bir süre dinlenme döneminin ardından, ilk konserini 11 Mart 2000 gecesi Bostancı Gösteri Merkezi’nde veren Ebru Gündeş, konserin tüm gelirini Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Vakfı Hastanesi Reanimasyon Kliniği’ne bağışladı.

İlk evliliğini 16 yaşındayken Hamdi Vardar ile, ikinci evliliğini 2002 senesinde avukat Ömer Durak ile yapan Gündeş, 2010 senesinde İran Azerisi iş insanı Rıza Sarraf’la yaptı.

15 Ekim 2011 tarihinde kızı Alara dünyaya geldi.

ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal suçlamasıyla 2016 yılında tatil için gittiği Miami’de tutuklan Sarraf, serbest bırakıldıktan sonra Türkiye’ye geri dönmedi.

Mayıs 2021’de, Sarraf’ın kendisini aldattığı iddiasıyla Bodrum Aile Mahkemesi’nde dava açan Gündeş, 11 senelik evliliğini sona erdirerek anlaşmalı olarak ayrıldı.

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!