Alevi köyü

Alevi köyü yüzyıldır susuz yaşıyor

Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı köylerde yaşayan birçok Kürt Alevi köyü, yüzyıldan fazladır su sorunu yaşıyor.

Elbistan’a bağlı Yalıntaş (Axtil) köyünün Serçekuyusu ve Kocapınar mezralarında yaşayan vatandaşlar, köylerinde içecek su bulunmamasından ötürü, Elbistan Belediyesine ait tankerlerin kendilerine getirdikleri su ile ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Köyleri Elbistan ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Yalıntaş (Axtil) köyüne bağlı Serçekuyusu mezrası yüzyıldan uzun süredir şebeke suyu ile tanışmadığı gibi, ilçe merkezine giden yolları ise hiç yapılmadığı için ulaşımda da zorluk yaşıyor.

Dedelerinin uzun yıllar at sırtında büyük eziyetlerle su taşıdığını ifade eden vatandaşlar, kendilerinin de halen bu sorunu yaşamaya devam ettiğini ifade ediyor.

Uzun yıllardan beri başta su ve yol hizmetinin verilmediğini dile getiren Halil Bahçıvan, “Ben 56 yaşındayım hala yol ve su gelmedi buraya, ne yapalım biz insanlarımız gelip yerleşmek ve yaşamını sürdürmek istiyor ama su yok. Türk köylerine bakın hiçbirinin eksiği yok, yolları asfalt suyu var. Ama biz kaç km uzaklıktayız köyleri var bizim yolumuza bakın onların yoluna bakın. Mauhtar girişimde bulunuyor ama belli ki biz Kürt olduğumuz için bize hizmet gelmiyor” dedi.

109 yaşındaki İsmail Örken’de bu yaşına geldiğini hala su olmadığını, babaları zamanında da aynı soorunu yaşadıklarını söyledi.

Örken, “Ne yolumuz var ne suyumuz var. Biz per perişanız hükümet neden bizi dışlıyor Alevi olduğumuz için mi dışlıyor. Bende askerlik yaptım ben de hizmet ettim bu devlete para verdim. Neden bunu bize yapıyorlar Alevi olduğumuz için yapıyorlar” diye konuştu.

Evlerinde şebeke suyu olmaması sebebiyle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve güneş enerjisini neredeyse hiç kullanamayan köylüler, belediyenin tankerlerle getirdiği suyla ne kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor nede hayvanların ihtiyaçlarını karşılayor.

Hüsna Turunç, “35 yıl önce burada ayrıldım ve tekrar geri döndüm hala nasıl susuz ve perşiansa yine aynı şekilde köyün hali değişmiş. Neden hizmet vermiyorlar Kürt ve Alevi oldğumuz için mi, se ve yol getirmiyorlar” şeklinde konuştu.

Köylüler yol, su, ve internet sorununu çözmek için topladıkları imzalar ile gitmedikleri kurum bırakmamış. Yerel yönetimler, kaymakamlık ve valilik gibi yetkili kurumlara gönderilen dilekçelere ise hala cevap verilmiş değil.

Hüseyin Uruk, “Ben Axtil köyünden hayvanlarla su çekiyordum. Şimdi de araba var tankerlerle su çekiyoruz. Mecbur kaldık su yok, burada ölelim kalalım kimsenin umurunda değil” dedi.

Kürt Alevi olmalarından ötürü kendilerine hizmet getirilmediğini dile getiren vatandaşlar, su ve yol sorunu nedeniyle çok sayıda insanların metropol ve Avrupa’ya göç etmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Gülşen Uruk, “Biz eziyet çekiyoruz, su olmadığı için elbiselerimizi yıkayamıyoruz. Kürt Alevi olduğumuz için su getirmiyorlar” ifadesini kullandı.

Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı köylerde yaşayan birçok Kürt Alevi köyü, yüzyıldan fazladır su sorunu yaşıyor. (Necmi Salih /Foto: Ali Haydar Gözlü / Rûdaw)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!