Alfred Hermann Fried Kimdir

Alfred Hermann Fried (11 Kasım 1864 – 5 Mayıs 1921), Avusturyalı Yahudi pasifist, yayıncı, gazeteci ve Alman Barış Hareketi’nin kurucularındandır. 1911 yılında Tobias Asser ile birlikte Nobel Barış Ödülü kazanmıştır.

Fried, Viyana, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda doğdu. 15 yaşında okulu bıraktı ve bir kitapçıda çalışmaya başladı. 1883 yılında Berlin’e taşındı ve burada 1887 yılında kendi kitapçı dükkânını açtı. 1889 yılında Bertha von Suttner tarafından Die Waffen nieder! (Silahları Bırakın!) adlı kitabın yayınlanmasından sonra, Fried barış hareketine katılmaya karar verdi.

Fried, 1892 yılında Deutsche Friedensgesellschaft (Alman Barış Derneği)’ni kurdu ve derneğin ilk genel sekreteri oldu. Derneğin yayın organı olan Die Friedenswarte (Barış Beklentisi) dergisini de yönetti.

Fried, barışçıl çözümlerin savunucusuydu ve uluslararası hukukun güçlendirilmesinden yanaydı. Ayrıca, silahlanma yarışının tehlikelerine karşı uyardı ve uluslararası bir yargı sisteminin kurulmasını savundu.

Fried’in çalışmaları, uluslararası barış hareketinin gelişiminde önemli bir rol oynadı. 1911 yılında, Tobias Asser ile birlikte Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Fried, 1921 yılında Viyana’da öldü.

Fried’in başlıca eserleri şunlardır:

  • Handbuch der Friedensbewegung (1905)
  • Die Grundlagen des revolutionären Pazifismus (1908)
  • Das internationale Leben der Gegenwart (1908)
  • Kurze Aufklärungen über Wesen und Ziel des Pazifismus (1914)
  • Der Weltprotest gegen den Versailler Frieden (1919)

Fried, uluslararası barış hareketinin öncülerinden biri olarak kabul edilir. Onun çalışmaları, dünya barışına ulaşmak için uluslararası işbirliğinin önemini vurgulamıştır.

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!