Amy Lou Adams Kimdir, Hayatı

Amerikalı aktris Amy Lou Adams, 20 Ağustos 1974 tarihinde İtalya, Vicenza’da dünyaya geldi.

Canlandırdığı komedi ve dramatik rolleriyle tanınmaktadır.

Adams, üç sene boyunca dünyanın en çok para kazanan aktrislerinden biriydi. Aralarında iki Altın Küre Ödülü’nün de bulunduğu ödüller elde etti.

Castle Rock, Colorado’da büyüdü.

Adams, yedi kardeşin dördüncüsüdür.

Bale eğitimi aldı, fakat 18 yaşındayken müzikal tiyatroyu kendisine daha uygun buldu ve 1994 yılından 1998 yılına kadar akşam yemeği tiyatrosunda çalıştı.

Adams, ilk uzun metraj deneyimini yardımcı oyunculuk yaptığı 1999 hiciv filmi Drop Dead Gorgeous’ta kazandı.

Los Angeles’a taşındıktan sonra televizyon dizilerinde konuk oyuncu olarak yer aldı ve küçük çaplı filmlerde “kötü kız” rollerini oynadı.

İlk büyük rolünü, Steven Spielberg’in biyografik filmi Sıkıysa Yakala’da (2002) aralarında Leonardo DiCaprio’nun da bulunduğu oyuncular ile paylaştı.

Eleştirmenler tarafından rağbet gören bu filmden sonra uzun süre işsiz kalan Adams, bağımsız komedi-drama filmi Junebug’da (2005) oynadığı geveze bir hamile kadın rolüyle uluslararası üne kavuştu.

Bir prensesi canlandırdığı müzikal fantastik filmi Manhattan’da Sihir’nde (2007), Adams ilk kez başrol oynayarak büyük bir başarı elde etti.

Adams, daha sonra benzer şekilde saf ve biraz da sakar genç kadın rolleri oynamayı sürdürdü.

Adams, daha sonraki spor filmi Dövüşçü (2010) ve psikolojik drama filmi Usta’da (2012) olumlu eleştiri alan ve önceki oynadığı rollerden farklı olan güçlü ve kararlı kadın rolleri canlandırdı.

Bunlardan biri, 2013 senesinde DC Genişletilmiş Evren kahraman filmindeki Lois Lane karakteriydi.

Adams, suç filmi Düzenbaz’da (2013) baştan çıkarıcı bir dolandırıcıyı ve biyografik film Büyük Gözler’de (2014) ressam Margaret Keane’ı canlandırarak En İyi Kadın Oyuncu dalında arka arkaya iki Altın Küre Ödülü kazandı.

Bilimkurgu filmi Geliş’te (2016) bir dilbilimci, gerilim filmi Gece Hayvanları’nda (2016) bir sanat galerisi sahibi, HBO mini dizisi Sharp Objects’te (2018) kendine iki genç kızın cinayetini araştırırken kendi geçmişiyle yüzleşen bir muhabir ve hiciv filmi Vice’ta (2018) Lynne Cheney’i oynarken gösterdiği performansıyla eleştirmenlerin beğenisini topladı.

Adams’ın sahne rolleri arasında New York Devlet Tiyatrosu’nun 2012 yılında Into the Woods’da Baker’ın karısını canlandırdı.

2014 senesinde Time tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak seçildi ve Forbes Celebrity 100 listesinde yer aldı.

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!