Annette Pehnt Kimdir

Annette Pehnt, 1967 yılında Almanya’nın Köln şehrinde doğdu. 1986 yılında liseden mezun olduktan sonra Belfast’ta gönüllü sosyal hizmet yaptı. 1990 yılında Freiburg Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı, Keltoloji ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinde eğitime başladı. 1996 yılında yüksek lisans derecesini, 2000 yılında ise doktorasını aldı. Doktora çalışmasında İrlanda edebiyatı üzerine çalıştı.

Pehnt, 2000 yılından beri serbest yazar olarak çalışıyor. İlk romanı “Die schmutzige Frau” (Kirli Kadın) 2001 yılında yayınlandı. Bu roman, 2002 yılında Ingeborg Bachmann Ödülü’ne aday gösterildi. İkinci romanı “Der Bärbeiß” (Kötü Huylu) 2004 yılında yayınlandı. Bu roman, 2005 yılında Deutscher Jugendliteraturpreis’a aday gösterildi.

Pehnt’in kitapları, Almanya’da ve yurt dışında birçok dile çevrildi. Türkiye’de “Huysuz” ve “Her Şey Yeni” adlı romanları yayımlandı.

Pehnt, aynı zamanda bir edebiyat eleştirmeni olarak da çalışıyor. 2007 yılından beri Freiburg Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapıyor.

Pehnt’in kitapları, genellikle toplumsal sorunlara ve bireysel deneyimlere odaklanır. Yazar, güçlü karakterleri ve çarpıcı üslubuyla dikkat çekiyor.

Annette Pehnt’in Türkçeye çevrilmiş olan eserleri şunlardır:

  • Huysuz (2022, Kırmızı Kedi Çocuk)
  • Her Şey Yeni (2023, Kırmızı Kedi Çocuk)

Huysuz, 12 yaşındaki bir kız olan Marie’nin hikayesini anlatıyor. Marie, arkadaşları tarafından dışlanan, huysuz ve içine kapanık bir kızdır. Bir gün, Marie’nin hayatı, yeni bir sınıf arkadaşı olan David’in gelmesiyle değişir. David, Marie’nin güvenini kazanmaya çalışır ve ona arkadaşlık eder. Marie, David sayesinde, yavaş yavaş kabuğundan çıkmaya başlar.

Her Şey Yeni, 13 yaşındaki bir kız olan Anna’nın hikayesini anlatıyor. Anna, annesinin ölümünden sonra, babasıyla birlikte yeni bir eve taşınır. Yeni evinde, Anna’yı bekleyen bir sürpriz vardır: Anna’nın yeni bir kardeşi vardır. Anna, kardeşine alışmakta zorlanır. Ancak, zamanla, kardeşiyle arasında bir bağ kurmayı başarır.

Annette Pehnt’in diğer eserleri ise şunlardır:

  • Die schmutzige Frau (2001)
  • Der Bärbeiß (2004)
  • Die Träumer (2007)
  • Die Fremde (2010)
  • Die Welt der Wunder (2013)
  • Die Reise nach Süden (2016)
  • Sag mir, was du liebst (2019)
  • Die Nacht der Wünsche (2022)

Pehnt’in kitapları, genellikle toplumsal sorunlara ve bireysel deneyimlere odaklanır. Yazar, güçlü karakterleri ve çarpıcı üslubuyla dikkat çekiyor.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!