Arno Geiger Kimdir

Arno Geiger, 22 Temmuz 1968’de Bregenz, Avusturya’da doğdu. Wolfurt köyünde büyüdü. Liseden sonra Viyana Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı okudu. 1993’te mezun olduktan sonra gazetecilik ve reklamcılık alanında çalıştı.

Geiger, 1997’de ilk romanı “Die Wasserfrau”u (Su Kızı) yayınladı. Bu roman, Avusturya’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Ingeborg Bachmann Ödülü’ne aday gösterildi. 2000 yılında yayınlanan ikinci romanı “Der Herr Karl” (Bay Karl), Almanya’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Alman Kitap Ödülü’nü kazandı. Bu roman, aynı zamanda aynı adlı bir filme de uyarlandı.

Geiger’in diğer romanları arasında “Die Enden der Welt” (Dünyanın Sonları, 2006), “Der alte König in seinem Exil” (Yaşlı Kralın Sürgünü, 2011), “Alles über Sally” (Sally Hakkında Her Şey, 2016) ve “Unter der Drachenwand” (Ejderha Duvarının Altında, 2022) sayılabilir.

Geiger’in eserleri, Avusturya’nın yanı sıra Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, İsveç, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Litvanya, Letonya, Estonya, Yunanistan, Türkiye ve İsrail gibi birçok ülkede yayınlanmıştır.

Geiger, Avusturya’nın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Eserleri, genellikle aile ilişkileri, kimlik arayışı ve tarihsel hafıza gibi temaları ele alır.


Arno Geiger’in Türkiye’de yayınlanan kitapları:

  • Yaşlı Kralın Sürgünü (2012)
  • Sally Hakkında Her Şey (2017)
  • Ejderha Duvarının Altında (2023)

AYRICA BAKIN

NİCOLE SCHERZİNGER

NİCOLE SCHERZİNGER KİMDİR, HAYATI

Amerikalı şarkıcı, dansçı, söz yazarı ve aktris Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, 1978 yılında Hawaii’de dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!