Artur Dinter Kimdir

Artur Dinter, (1876-1948) Alman bir yazar, tiyatro yönetmeni ve siyasetçidir. En çok, 1919’da yayınlanan ve Yahudi karşıtı fikirlerini yansıtan romanı “Die Sünde wider das Blut” (Kan Suçu) ile tanınır.

Dinter, 1876’da Fransa’nın Alsace bölgesinin Niederbronn-les-Bains kentinde doğdu. 1895’te Münih Üniversitesi ve Strasbourg Üniversitesi’nde doğal bilimler ve felsefe okumaya başladı. 1903’te Strasbourg Üniversitesi’nden summa cum laude derecesiyle mezun oldu.

Mezun olduktan sonra Dinter, Strasbourg’daki botanik okul bahçesinin müdürü olarak çalıştı. 1904’te, İstanbul’daki bir Alman okulunda kıdemli öğretmen olarak görev yapmak üzere Osmanlı İmparatorluğu’na gitti. 1905’te dramaya yöneldi ve Alsatian vatanında bir tiyatro yönetmeni oldu.

1912’de Dinter, Alman Ulusal Partisi’ne (DNVP) katıldı. 1919’da, Yahudi karşıtı fikirlerini yansıtan romanı “Die Sünde wider das Blut” yayınladı. Roman, Yahudilerin Alman ırkını kirletmeye çalıştığı iddiasını öne sürüyordu. Roman, Almanya’da büyük bir sansasyon yarattı ve Nazi Partisi’nin yükselişinde önemli bir rol oynadı.

1920’lerde Dinter, Nazi Partisi’nin bir üyesiydi. 1924’te Reichstag’a seçildi. 1928’de partisinden ihraç edildi, ancak 1932’de yeniden üyeliğe kabul edildi.

1933’te Naziler iktidara geldiğinde Dinter, Propaganda Bakanlığı’nda bir pozisyon kazandı. 1936’da, Yahudi karşıtı fikirlerini yansıtan başka bir roman olan “Die Rassen” yayınladı.

Dinter, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Amerikan güçleri tarafından tutuklandı. 1948’de Almanya’da öldü.

Dinter’in eserleri, antisemitizm ve ırkçılıkla suçlandı. Romanları, Nazi propagandasının yaygınlaşmasında önemli bir rol oynadı.

Artur Dinter’in başlıca eserleri şunlardır:

  • Die Sünde wider das Blut (Kan Suçu, 1919)
  • Die Rassen (Irk, 1936)
  • Der Zorn Gottes (Tanrının Gazabı, 1921)
  • Der Weg zum Licht (Işığa Giden Yol, 1933)
  • Die deutsche Sendung (Alman Misyonu, 1935)
  • Der letzte Tag (Son Gün, 1940)
  • Der Weg ins Leben (Hayata Giden Yol, 1943)

Bu eserlerin hepsi, antisemitizm ve ırkçılık temalarını işliyor. Dinter, romanlarında, Yahudilerin Alman ırkını kirletmeye çalıştığı iddiasını öne sürüyor.

Dinter’in eserleri, Nazi propagandasının yaygınlaşmasında önemli bir rol oynadı. “Die Sünde wider das Blut” adlı romanı, Nazi Partisi’nin yükselişinde önemli bir etkiye sahip oldu. Roman, Almanya’da büyük bir sansasyon yarattı ve Nazilerin Yahudi karşıtı propagandasına zemin hazırladı.

Dinter, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Amerikan güçleri tarafından tutuklandı. 1948’de Almanya’da öldü.

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!