Romain Rolland Kimdir

Romain Rolland, 29 Ocak 1866’da Fransa’nın Clamecy kentinde doğdu. Babası bir doktor, annesi ise bir öğretmendi. Rolland, Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde hukuk ve felsefe okudu. Mezun olduktan sonra bir süre gazetecilik yaptı, ardından da kendini yazarlığa adadı.

Rolland’ın ilk eserleri şiirler ve oyunlardı. 1897’de yazdığı “Jean-Christophe” adlı roman serisi, onu dünya çapında üne kavuşturdu. Bu seri, 1912’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasına da yardımcı oldu.

Rolland, bir barış ve insan hakları aktivistiydi. Birinci Dünya Savaşı’nda savaş karşıtı bir tutum aldı ve savaşın insanlığa getirdiği yıkıma dair eserler yazdı. Ayrıca, Mahatma Gandhi ve Albert Einstein gibi dünya liderleriyle yakın ilişkiler kurdu.

Rolland, 30 Aralık 1944’te Fransa’nın Vence kentinde öldü.

Rolland’ın en önemli eserleri şunlardır:

  • Jean-Christophe (10 cilt, 1904-1912)
  • Beethoven’ın Yaşamı (1903)
  • Goethe’nin Yaşamı (1904)
  • Tolstoy’un Yaşamı (1911)
  • Gandhi (1924)
  • İnsanlığın Ruhu (1934)

Rolland, romancılığının yanı sıra, müzik, edebiyat ve felsefe üzerine de birçok eser vermiştir. Bu eserlerinde, insanlığın ortak değerlerini ve barış idealini savunmuştur.

Rolland’ın eserleri, dünyanın birçok ülkesinde çevrilmiş ve okunmuştur. Onun, insanlığa ve barışa verdiği katkılar, günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!