Anton Aleksandroviç Utkin Kimdir

Rus yazar ve yönetmen Anton Aleksandroviç Utkin (Rusça: Антон Александрович Уткин), 24 Mars 1967 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi.


Rus yazar ve belgesel film direktörü olup tüm hayatını Moskova’da geçirmiştir.


Lise yιllarιnda Gnessine Müzik Okulu’na devam etti, askerliğini yaptιktan sonra Moskova Devlet Üniversitesi Rus tarihi kaynaklarι bölümünde okudu.


İlk romanιnι kaleme almaya başlamasι master tezi çalιşmalarιnιn son devrelerine denk gelmektedir.


Novy Mir edebiyat dergisinde yayιnlanan ilk kitabι Horovod (Yuvarlak dans), Rusya’nιn en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan Booker Ödülüne değer gösterilen altι eserden biridir.


Utkin’in ikinci romanι olan Samouchki (Kendi kendini eğitmiş) de Novy Mir tarafιndan basιlmιştιr.
Bu iki eser yazarιn adının duyulmasını sağlamıştır.


Bu kitaplar Fransizca, Almanca ve Çince dillerine çevrilmiş olup, Rus edebiyatιnda söz sahibi olan Fransiz Marc Weinstein’e göre, Anton Utkin’nin bu iki romanι yirminci yüzyιlιn yirmi yιllιk döneminin psikolojik ve sosyal karanlιklarιnι yenmiş ve okuyuculara edebi canlιlιğιnι tanιtmιştιr.


Tarih konusunda yüksek lisansιnι aldιğι 1992 yιlιndan üç yıl sonra Utkin, Rus Devlet Televizyon Kurulu’nun Senaryo ve Yönetmen Yüksek Eğitim bölümüne (Natalia Ryazantseva Stüdyo’su) girmiş ve ilgi duyduğu bir alan olan belgesel film çalιşmalarιna başlamιştιr.


2005 senesinde ilk belgesel filmi olan Step’i (Bozkιr) tamamlamιştιr.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!