AYŞEGÜL YEŞİLNİL KİMDİR

Ressam ve caz sanatçısı Ayşegül Yeşilnil, 28 Ağustos 1959 tarihinde Turgutlu’da dünyaya geldi.  

1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü – Tekstil Tasarımı Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.

 Sanatçı, Türkiye’de ilk defa üniversite bünyesinde açılmış olan “Moda Tasarımı” uzmanlık dalına giren ilk öğrenci olarak hocası Ayten Sürür’den tek başına eğitim alarak; Türkiye’de döneminin tek ve ilk üniversite mezunu moda tasarımcısı oldu. 

İstanbul Vakko Fabrikası’nda moda desinatörlüğü yaptı.

 Çeşitli ihracat firmalarında kreatör olarak çalışan Yeşilnil’in tasarımları uluslararası fuar defilelerinde sergilendi.

 Ev ve tekne dekorasyonlarına yönelik tekstil ürünleri üretti. 

İpek ve çeşitli tekstil ürünleri üzerine yaptığı batik çalışmaları, giysi, eşarp ve yastık tasarımları, pek çok sanat galerisinde sergilendi. 

İzmir Devlet Opera ve Balesi için afişler hazırladı.

Güzel Sanatlar Fakültesi – Müzikoloji bölümünün çok sesli korosunda Erdoğan Okyay’dan ve sonrasında İstanbul’da Nükhet Ruacan’dan Şan eğitimi aldı. 

1985 senesinden beri yapmış olduğu resimler, caz resimleri ve mitolojik resimlerden meydana gelen eserleriyle 19 kişisel sergi açtı.

Resim çalışmalarının yanı sıra, 1987 senesinden itibaren, birçok tanınmış caz müzisyenleriyle birlikte, profesyonel olarak caz söylemeye başladı.

Caz şarkıları söyleyen ve caz resimleri yapan “tek sanatçı” olan Ayşegül Yeşilnil, birçok konser, caz kulübü ve festival etkinlikleri gerçekleştirdi.

Tüm sözlerini kendisinin yazdığı “Rüzgara Şarkılar Söyle” isimli ilk albümünü 1995 yılında çıkardı. 

Neşet Ruacan, Bülent Ortaçgil, Nezih Yeşilnil, Önder Focan, Erkan Oğur gibi müzisyenler bu albüme eşlik etti. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Kısmet ile reklam fotoğrafçılığı alanında sanat yönetmenliği çalışmaları yaptı.

 Yeşilnil, İsveçli rock grubu “İubar”ın isteği üzerine atölyesinde gerçekleştirilen performans sonrası, grubun müziğini resimledi.

 Bu proje kapsamında yaratılan resimler, Stockholm Rookie 2005 Müzik festivalinde grubun performansı boyunca barkovizyonda gösterildi.

2009 senesinde UNESCO – (A.I.A.P/ A.R.T.A.C) Meksika – Campeche’de düzenlediği 6. Uluslararası Avrupa ve Amerika Görsel Sanatlar Sergisi “Ayşegülün Rüyaları” isimli resimleriyle Türkiye’yi temsil etti.

 Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan sanatçının, yaşadığı yoğun müzik ortamının derin etkisiyle caz müzisyenlerinin gece yaşamını ve enstrümanlarını konu alan bir koleksiyonu yer almaktadır. 

Bu koleksiyonunun yanı sıra, Fantastik, Mitolojik ve Efsanevi konulardan meydana gelen koleksiyonlarıyla da bilinmektedir. 

Resim çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!