AYTAÇ ERGEN

AYTAÇ ERGEN KİMDİR

Aytaç Ergen 1957 senesinde Üsküdar’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini babasının mesleği sebebiyle Gölcük’te gördü.

Lise öğrenimini de İzmir Atatürk Lisesi’nde 1973 senesinde tamamladı.

1974-1975 yılında Buca Mimarlık Mühendislik Yüksek Okulu’nda okuduktan sonra 1976’da İstanbul’a gelerek Yıldız Üniversitesi’nde (o zaman akademi idi) Makina Mühendisliği Bölümü’nde üniversite öğrenimine başladı.

 Babası Sadettin Ergen neyzen olarak ve annesi Keriman Ergen korist olarak yıllarca amatör korolara, son olarak İzmir’de Avni Anıl’ın korosuna iştirak etmiş oldukları için sanatçının çocukluğu müzik ile iç içe geçmiştir. Aytaç Ergen’in ablası ile Kültür Bakanlığı Mersin Türk Müziği Korosunda ses sanatçısı olan Levent Ergen ve Mersin Devlet Opera ve Balesi’de bale sanatçısı olan Tolga Ergen adlı üç kardeşi bulunmaktadır.

1977 senesinde ailesinin teşvikiyle Üsküdar Mûsıkî Cemiyeti’ne girdi. Aytaç Ergen, 1979 senesinde makina mühendisliği tahsilini 3. sınıfta yarım bırakarak Türk Müziği Devlet Konservatuarına girdi ve böylece hayatının akışı değişti.

1983 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi T.M.D. Konservatuarını başarıyla bitiren sanatçı, 1981 eylülünde T.R.T.nin açtığı sanatçı imtihanını kazanarak profesyonel anlamda sanat yaşamına başlamıştır.

Aytaç Ergen’in sanatçı kimliğine kavuşmasında başta anne ve babası olmak üzere emeği geçen hocaları  şunlardır: Emin Ongan, Şeref Çakar, İnci Çayırlı, Cahit Atasoy, Fethi Karamahmutoğlu, Belkıs Aran, Bekir Sıtkı Sezgin, Alaeddin Yavaşca ve Kani Karaca’dır. 

Müzik hayatı oldukça hareketli geçen Aytaç Ergen bağlı olduğu “İstanbul Müzik ve Sema Topluluğu ile” gerek kudüm sanatçısı gerekse de ses sanatçısı olarak dünyanın çeşitli ülkelerinde (A.B.D., Avustralya, İngiltere,Fransa, Tunus, Hollanda, Almanya, İtalya, Kanada, Belçika, Yunanistan, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Mısır, Dubai, Güney Kore, HongKong, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Avusturyave Alaska) Tasavvuf Müziği ve Sema gösterilerinde bulunmuştur.

Yurt içinde Konya’da (Şeb-i Arus törenlerinde) ve birçok şehirde görev almıştır.

 Evli ve Eren isminde  bir çocuğu bulunmaktadır.  Oğlu İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Vurmalı Çalgılar Yüksek Bölümünü bitirdi.

TRT İstanbul Radyosunda sözleşmeli ritm sanatçısı olan oğlu müzik yaşamına başladığından beri arşiv konusunda çok kapsamlı çalışmalar yapmıştır. 

Aytaç Ergen, sistem analisti olan eşinin desteğiyle 2 yıllık bir süre sonunda 1995 senesinde 16500 eserden meydana gelen T.R.T. Sözlü Eserler Repertuar Kitabının bilgisayar giriş ve dökümlerini yaparak kitabın basılmasında büyük çaba vermiştir.

Kanunî Cüneyt Kosal ile beraber 378 el yazması defterden meydana gelen Muallim İsmâil Hakkı Bey Koleksiyonu üzerinde çalışmalarını sürdürdü.

 Ayrıca 25.000 eserden oluşan TRT Repertuarını (Saz ve Söz) Bilgisayar ortamına atarak Dünyada bir ilki gerçekleştirmiştir.

 Yaptığı bu çalışmayı TRT Müzik Dairesi yetkililerine de vererek kurumun bundan faydalanmasını sağlamıştır. Aytaç Ergen bu çalışmasını 75.000 adet notaya çıkardıktan sonra “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti”ne vererek, Türkiye ve Dünyanın her yerinden Türkçe müzikseverlerin ve araştırmacılarının istedikleri notalara anında ulaşabilmesini sağlamıştır. 

Yaptığı çalışmalara, 2011 Ocak ayından itibaren devam etmekte olan 11.500 adet İstanbul Radyosu Yayın bantlarını bilgisayar ortamına aktarma işini de dahil etmiştir.

Bu bantlar TRT bilgisayar ortamına geçmeden evvelki “1985-2002” dönem kayıtlarını içermektedir.

 Aytaç Ergen, TRT ses sanatçılığı görevine ek olarak TRT Istanbul Radyosu İcra Denetim Kurulu Üyeliği, TRT Türk Tasavvuf Müziği Repertuar Kurul Üyeliği ve TRT Araştırma kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Florence Pugh Kimdir Hayatı

Florence Pugh, 3 Ocak 1996 tarihinde Oxford, İngiltere’de dünyaya geldi. Tam ismi Florence Rose C.M. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!