Dedeoğulları Ailesi Davası

Başsavcılık, katledilen Dedeoğulları için ‘Kürt olduğu iddia edilen aile’ ifadesini kullandı

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz 2021 tarihinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişi katledildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ırkçı saldırıda katledilen Dedeoğulları ailesi için “Kürt olduğu iddia edilen bir aile” ifadesini kullandı.

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz 2021 tarihinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun ile azmettirmekten yargılanan Ali Çalık, Ali Keleş, Ali Keleş (Lütfi oğlu), Ayşe Keleş, İbrahim Keleş, Lütfi Keleş, Ramazan Çalık, Veli Keleş ve Yahya Çalık’ın yargılandığı davanın 5’inci duruşması, dün Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Olaya dair hazırlanan iddianamenin bir suretini talep eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu’nun, 27 Mayıs’ta Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir belge gönderdiği öğrenildi.

Gönderilen belgede, ırkçı katliama maruz bırakılan Dedeoğulları ailesi için, “Kürt olduğu iddia edilen aile” ifadesi kullanılması dikkati çekti.

MİLLETVEKİLİ SORUŞTURMASI İÇİN İSTENDİ

Gönderilen belgede şu ifadelere yer verildi: “Kamuoyuna yansıyan haliyle Konya’nın Meram İlçesi Hasanköy Mahallesi’nde 30 Temmuz 2021 tarihinde kürt oldukları iddia edilen bir aileden yedi kişinin öldürülmesi olayına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığınızca yürütülen soruşturma sonucunda tanzim olunan iddianamenin bir suretinin UYAP üzerinden Cumhuriyet Başsavcılığımız Parlamenter Bürosu’na gönderilmesi rica olunur.” (MA / Fırat Can Arslan)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Semra Çağlar Gökalp

Semra Çağlar Gökalp Kimdir, Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

28. dönem TBMM Yeşil Sol Parti Bitlis milletvekili Semra Çağlar Gökalp, insan hakları aktivisti ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!