BAYRAM COŞKUNER KİMDİR

Ud virtüözü Bayram Coşkuner, 1948 yılında Ankara’da dünyaya geldi. 

Ankara’da Etlik Lisesi’nde öğrenim gördü.

 Coşkuner, liseyi tamamlamadan meslek hayatına atılmıştır. 

Altı yaşındayken Neşe Can’a iştirak eden Coşkuner, aynı sene kendisi gibi ud çalan en büyük ağabeyi Coşkun Coşkuner ile birlikte Ankara Musikiseverler Cemiyeti’ne gitmiştir.

  Ali Erköse’nin müzik dersleri verilen Ankara Hacıbayram’daki eğitim yerine bir süre gitmiştir ve burada da usul, solfej, bona eğitimi görmüştür.

 7-8 yaşlarındayken ablasıyla beraber TRT Ankara Radyosu’nun çocuk korosuna katılmıştır.

 1964 ve 1965 senesinde Moğollar, Barış Manço, Cem Karaca gibi sanatçılarla birlikte sahne çalışmaları olmuştur. 1966 senesinde TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduğu stajyer sanatçı sınavını 100 tam puanla kazanarak eğitim ve müzik hayatına Ankara Radyosu’nda devam etmiştir. Ekol olarak sayılan 1966 döneminin diğer sanatçıları ve dönem arkadaşları Kadri Şarman, Selçuk Aygan, Bilge Pakalınlar, Metin Everes, Muazzez Abacı, Gültekin Aydoğdu, Selahattin Altınbaş, Seçil Heper, Kayhan Şentil, Ela Altın, Güner Tacer, Hülya Sözer, Emel Sayın gibi birçok önemli isimle birlikte çalışmalar yapmıştır. 

Bu dönemde Ankara Radyosu’da Neyzen Selami Bertuğ, Ferit Sıdal ve Muammer Sun’dan nota, solfej, nazariyat dersleri almıştır. 

Ayrıca dönemin önemli birçok Yeşilçam sanatçılarına da repertuvar dersi vermiştir ve sahne yapmıştır.

 Bu sanatçılardan bazıları; Fatma Girik, Nebahat Çehre, Filiz Akın, Ekrem Bora, Fikret Hakan ve Sadri Alışık’tır.

 Askerlik sebebiyle Ankara Radyosu’ndan 1969 senesinde ayrılan Coşkuner, radyo dışında mesleğini yapmaya devam etmiştir.

  Dönemin en önemli seslerinden Ziya Taşkent, Kutlu Payaslı, Güneri Tacer, Sabite Tur Gülerman, Perihan Altındağ, Bülent Ersoy, Emel Sayın, Seçil Heper, Gönül Akkor, Ayşe Taş ve daha pek çok ses sanatçısıyla sahne almıştır.

1990’lı yıllarda önce Kültür Bakanlığı’nda kısa bir dönem çalışan Coşkuner kısa bir süre sonra oradan ayrılarak tekrardan TRT Ankara Radyosu’na girmiştir. 

Coşkuner, TRT bünyesinde gerek yurt içi gerek yurt dışı birçok etkinlikte yer almıştır ve Türk Müziği’nin tanıtımına katkılar sağlamıştır. 

2003 senesinde kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu ve keman sanatçısı Turay Dinleyen ile birlikte Japonya’da Türk yılı sebebiyle verilen etkinliklerde trio olarak Türk Müziği’nin tanıtılmasına katkı sağlamıştır.

Ud virtüözü Bayram Coşkuner, evlidir ve iki çocuk babasıdır. 

Coşkuner’in çocukları da kendisi gibi müzikle ilgilenmektedir.

AYRICA BAKIN

Cengiz Çandar

Cengiz Çandar Kimdir, Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Cengiz Çandar, 1948 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlkokulu Ankara’da okudu. Ortaokulu Talas Amerikan Okulu’nda tamamladı. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!