Çevre Örgütleri: “Van ve Hakkari’deki doğa talanı dehşet verici boyutlara ulaştı”

Hakkari ve Van’daki doğa talanını yerinde gözlemleyen ekoloji örgütleri, Van Gölü kıyısında basın açıklaması yaparak duyarlılık çağrısında bulundu.

Hakkari ve Van’da yaşanan ekolojik yıkımı yerinde inceleyen çevre örgütleri, talanın dehşet verici boyutta olduğunu kaydetti.

Van Çevre ve Tarih Eserler Koruma Derneği (ÇEVDER) çağrısı ile Türkiye’nin farklı kentlerinden ekoloji örgütleri, bölgedeki ekolojik talana dikkat çekmek amacıyla Van’a geldi.

Hakkari ve Van’daki doğa talanını yerinde gözlemleyen ekoloji örgütleri, Van Gölü kıyısında basın açıklaması yaparak duyarlılık çağrısında bulundu. Açıklamayı, grup adına Doğa için Sanat Derneği üyesi Göksen Ezeltürk okudu.

‘İNSANLARIN SAĞLIĞI RİSK ALTINDA’

Bölgede Hakkari ve Van’da 6 gündür ekolojik sorunların boyutunu yerinde gözlemlemeye çalıştıklarını kaydeden Ezeltürk, “Bölgenizde geçirdiğimiz ve çevreyi incelediğimiz yaklaşık bir hafta boyunca Saros, Kazdağları, İkizköy, İkizdere veya İliç gibi ülkemizin sayısız noktasında karşımıza çıkan rant odaklı tahribatın ve çevre kirliliğinin Hakkari ve Van’da da çok ciddi boyutta olduğunu gördük. Maalesef tespitimize göre, sayısız endemik bitki ve hayvan türleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Zap Suyu, Zilan Deresi ve Van Gölü’deki kirlilik nedeniyle bugün ve yakın gelecekte bölgede yaşayan insanların sağlığı da büyük risk altındadır. Özellikle Zap suyunun madenler nedeniyle kirliliği, taş ocaklarının yarattığı toz bulutları, Hakkari’nin çok yakınındaki çöplerin kokusu ve yaydığı zehirli gazlar, tabii bir dünya harikası olan Van Gölünün atıklar yüzünden giderek kirlenmesi nedeniyle bazı noktalarında yaydığı koku, bizleri dehşete düşürmüştür” diye belirtti.

ALGI YARATMA

Ekolojik temelli ÇED raporları hazırlanmadan yeterli kapasiteye sahip filtreleme ve arıtma sistemleri kurulmadan işletmelerin çalıştırıldığını tespit ettiklerini ifade eden Ezeltürk, “1 milyon 200 bin kişinin yaşadığı Van Gölü havzasındaki plansız yapılaşma, Van Gölünü tehdit balçığa dönüştürmektedir. Her gün 46.400 m3 yani 4500 kamyon dolusu atığı Van Gölüne döküldüğü, Van Gölünde yapılan dip çamuru temizliğinin ise balçığın gölün bir noktadan bir noktaya taşınmasından ibaret olduğu, dolayısıyla aslında sadece algı yaratma işlevi taşıdığı, 150 metre derinliğinde 500-600 metre genişliğinde yapılan dip temizliği çalışmasının hem tekniğine hem de amacına hizmet etmediği, büyük bir yatırım yapılmış olan mevcut biyolojik arıtma tesisinin ise çalıştırılmadığı bilgisi bizler için şok edici olmuştur. Çıkan çamurun gölün kenarına dökülmesi, dipte kalmasından daha büyük bir çevre felaketidir. İvedilikle Van gölü için Koruma kanunu çıkarılması ve hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

İMZACI KURUMLAR

Yapılan açıklamayı imzalayan kurumlar şöyle: “Doğa için Sanat Derneği (DİSDER), Van Çevre ve Tarih Eserler Koruma Derneği (ÇEVDER), Halkevleri Ekoloji Grubu, Munzur Çevre Derneği, Muğla Çevre Platformu, Hakkari Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Kazdağları İstanbul Dayanışması, Zilan Ekoloji Platformu, Doğu Anadolu Çevre Platformu, Hakkari Dernekler Federasyonu, Türkçep Batı Karadeniz Çevre Platformu, Toplumsal Ekoloji Grubu, Doğubayazıt İş İnsanları Derneği, İklim Adaleti Komisyonu, Yeşil Yaşam İnisiyatifi, Türkçep Çevre Platformu, Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP), Yeşil Sol İklim Çalışma Grubu, Malatya Çevre Platformu ve Deştin Çevre ve Eğitim ve Dayanışma Platformu” (MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Halk Ozanı Ali Filiz Kimdir

Halk Ozanı Ali Filiz, 1956 yılında Bayburt Demirözü’nde doğdu. Şiire 1975 yılında başladı. 2000 şiir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!