DR. SKULL GRUBU KİMDİR

Punk-metal grubu Dr. Skull, 1983 ve 1994 seneleri arasında faaliyet göstermiştir.

Grup 3 albüm kaydetmiştir.

2017 yılında yeniden bir araya gelerek 2019 yılında Ankara’da daha sonra canlı albüm olarak yayımlanacak bir “veda” konseri verdiler.

Grubun temelleri 1983 yılında Ankara’da Ankara Fen Lisesi öğrencileri Murat Baştepe (vokal-gitar), Murat Ersöz (vokal-gitar) ve Alper Yarangümeli (vokal-davul) tarafından atıldı.

Bu üçlü liseden birkaç arkadaşıyla beraber 1982 yılında Milliyet Gazetesi Liselerarası Müzik Yarışması finallerine katılma hakkı kazandı.

O yıl lise dereceye giremese de bir sene sonra, 1983 yılında, Baştepe, Ersöz ve Alper, yine liseden arkadaşları olan bas gitarist Mustafa Erman’ı aralarına alarak yeni solistleri Esat Sağol ile aynı yarışmada ikincilik kazandılar.
Alper’in mezun olduğu sene Baştepe, Ersöz, Mustafa ve Alper’den oluşan dörtlü Ankara’da ilk konserlerine Skull adıyla çıktı.
Liseden sonra grup üyelerinin hepsinin tıp fakültesini kazanmasıyla grubun ismi Dr. Skull’a çevrildi.
Grup bu adla ilk konserini 1987 senesinde verdi.
Maskot olarak dönemin Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler’e tepki olarak ismini “Vehbi” koydukları ve anatomi derslerinde kullandıkları bir kafatasını seçtiler.
Grup dağıldıktan sonra orijinal grup elemanlarından Murat Baştepe, Massachusetts General Hospital’da, Murat Ersöz Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde, Mustafa Erman Hacettepe Üniversitesi’nde, Alper Yarangümeli Ankara Şehir Hastanesi’nde profesör doktor olarak çalışmayı sürdürmektedirler.
Orijinal dörtlüden yalnızca Alper Yarangümeli, grup dağıldıktan sonra müzik hayatına bir süre daha devam etti ve 2002 yılında Karakedi isimli grupla bir albüm kaydetti.
Serdar Tuksal ise Şehrazat ile çalışıp Sencer ismini kullanarak bir pop müzik albümü yayımladı.
Halen müzik hayatını Kıbrıs’ta devam ettirmektedir.
2017 yılında Razor ile birlikte Baştepe ve Yarangümeli, “War Is Over”ı sahnede yorumlayarak seneler sonra yeniden bir araya geldi.
2018 yılında Hammer Müzik, grubun daha önce yalnızca kaset olarak piyasaya çıkmış olan üç albümünü CD ve plak formatında yayınlayacağı haberini verdi.
Çekya’da yapılan remastering sonrası Dr. Skull trilojisi 2019 yılının başında yeniden basıldı.
Bu gelişme 24 Ocak 2019 tarihinde albüm lansman gecesiyle kutlandı.
Beş Dr. Skull elemanının da katılıp sahneye çıktığı gecede, grup, Skull şarkıları çalan Razor’a eşlik etti.
Grubun orijinal dörtlüsü seneler sonra “War Is Over” ve “Everyday Everynight” şarkılarını tekrar yorumladı.
8 Kasım 2019’da Jolly Joker Ankara’da, grubun her üç albümünde de yer almış üyelerin sahne aldığı bir veda konseri düzenlendi.
Konsere Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen hayranlarıyla geniş bir katılım oldu ve grup üç albümden toplam 14 şarkı çaldığı bu konseri albüm olarak yayımlamaya karar verdi.
Konser kayıtları ve video görüntüleri üzerindeki çalışmalar 2020 yılında tamamlandı.
Grubun son albümü Showy Zover Ayhan Aydın’ın prodüktörlüğü (Mirage Stüdyoları) ve Hammer Müzik etiketiyle 2021 yılında yayımlandı.
Grup bu albümü 2017 yılında başlayan geri dönüş süreçlerine katkıda bulunan ve 2020 yılında yaşamını yitiren dostları Çağlan Tekil’e adadı.
2022 senesi sonunda farklı tarzlardan 15 grubun kaydettikleri Dr. Skull yorumlarıyla Under Cover (Dr. Skull Tribute) yayımlandı.
Albümde sırasıyla; Knightmare, Metalium, Karakedi, The Mashina, Soul Shaker and The Brass Brothers, Razor Inc., DarkPhase, Saints ‘N’ Sinners, Sceptic Age, Forgotten, Tahrip, Kaçış, Gaddar, Büyük Birader ve Kana Kana yer aldı.

AYRICA BAKIN

Cahiz Kimdir

Cahiz’in Hayatı Cahiz veya el-Cahız, 150-160 (767-777) yılları arasında Basra’da doğdu. Babasını küçük yaşlarda kaybeden …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!