ZUĞAŞİ BEREPE GRUBU KİMDİR

Lazca sözlü Rock yapan ilk müzik grubu Zuğaşi Berepe (Türkçe: Denizin Çocukları), 1993 ve 1998 seneleri arasında etkinlik göstermiştir.

1993 senesinde Mehmedali Barış Beşli’nin Lazca sözlü ve politik içerikli müzik yapma fikri üzerine M. B. Beşli, Kazım Koyuncu tarafından “ŞK’U” (biz) ismiyle kuruldu.

İki arkadaş bir sene sonra aralarına İlhan Karahan ile Metin Kalaç’ı da alarak grubun adını Zuğaşi Berepe’ye (Denizin Çocukları) dönüştürdü.

İlk albümleri Va Mişkunan (Bilmiyoruz) 1995 senesinde Anadolu Müzik etiketiyle yayınlandı.

Albümde sert rock tınılarına, bir Karadeniz müzik enstrümanı olan tulum da eşlik etmektedir.

Albümde sol-politik mesajlar da göz ardı edilmemiştir.

“Ernesto”, “Oxoşk’va do Oropa Şeni” (Özgürlük ve Aşk İçin) isimli Lazca şarkıların yanı sıra “Ben” isimli Türkçe parçada anarşizan sözler kullanılmaktadır.

Aynı albümde “Avlask’ani Cuneli’ (Avlun Güneşlidir), “Golas Empula Yulun” (Yaylada Bulut Geziyor) gibi otantik Laz şarkıları seslendirilmiştir.

1998 senesine gelindiğinde sınırlı sayıda basılan ve konser kayıtlarıdan meydana gelen “Bruxel-Live” CD’sinden sonra İgzas (Yürüyor) isimli albümü çıkaran grubun, eleman sayısının arttığı gözlenmektedir.

Bu süreçte gruba Cafer İşleyen (bas gitar, perküsyon ve flüt), Gürsoy Tanç (elektronik gitar), Zülkifil Murat Dilek (davul), Uğurcan Sezen (keyboard) dahil olmuştur.

Tulumda da ilk albümde olduğu gibi bu enstrümanın sayılı ustalarından Mahmut Turan bulunmaktadır.

Bu albümde sert rock müzik yerine daha yumuşak ve teknik altyapılı bir müziği tercih eden grup, “Ka Tun Mita Xendasoç” (Dilerim Kız Sen Yaşamayasın) isimli Hemşince bir şarkıya da yer vermiştir.

Zuğaşi Berepe grubu, bu albümden sonra dağılmıştır.

Grup üyelerinin birçoğu Kazım Koyuncu’nun solo albümlerinden itibaren sanatçının grubunda yer almışlardır.

AYRICA BAKIN

Amber Dawn Frank Kimdir Hayatı

Amerikalı oyuncu Amber Dawn Frank,  2 Aralık 1998 tarihinde Tampa Florida’da dünyaya  geldi. Şu anda Santa …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!