FATİH KISAPARMAK KİMDİR

Halk müziği sanatçısı, müzisyen, besteci ve söz yazarı Fatih Kısaparmak, 31 Ocak 1961 tarihinde Elazığ’ın Maden ilçesinde dünyaya geldi. 

Annesi Yıldız Hanım, emekli bir ilkokul öğretmeni; babası Necip Bey de, sırasıyla ortaokul ve öğretmen okulu müdürü, il millî eğitim müdürü, ortaöğretim genel müdürü ve bakanlık teftiş kurulu başkanı olarak hizmetler vermiştir; basılı beş eseri de bulunan bir bürokrattır.

1991 senesinde TRT, Kanal 6, TGRT, Kanal 7, Star TV, Samanyolu ve Fox televizyonlarının ana haber spikerliği ve program sunuculuğu görevini yürüttü.

Ekonomist Şebnem Ergür (Kısaparmak) ile hayatını birleştirdi.

 Bu evlilikten, Ozan ve Kaan isimli iki erkek çocukları dünyaya geldi.

Fatih Kısaparmak, temel eğitim döneminden itibaren, Ankara Devlet Konservatuvarı ve TRT Ankara Radyosu’nda müzik; Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde de resim çalışmalarında bulundu. 

Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında, Tasvir Gazetesi adına TBMM foto muhabirliği yaptı. 

Üniversite döneminde de, başta Varlık olmak üzere çeşitli edebiyat-sanat dergilerinde şiirleri, röportajları ve araştırmaları yayımlandı.

 Yukarı Fırat Havzası’ndaki inceleme ve derlemelerini topladığı “Dil Folkloru Açısından Harput Ağzı” adlı bilimsel çalışması, ayrıca, “Ve Ağır Sevdam” ismini taşıyan bir şiir kitabı da bulunmaktadır.

1985 senesinde besteci, söz yazarı ve yorumcu olarak profesyonel sanat yaşamına atıldı.

 İlk çalışması olan “Kilim” geniş kitlelere ulaştı. 

Daha sonra ürettiği 17 müzik albümüyle de müzik kariyerini sürdüren Kısaparmak, 200’den fazla besteye imza attı. 

“Çağdaş Ozan”, “Bay Kilim” ve “Türkü Baba” olarak da tanınmaktadır.

Fatih Kısaparmak, sırasıyla “Grup Kilim” ve “Grup Mozaik” isimli iki ayrı konser orkestrası kurdu.

 Erzincan, Gölcük ve Pakistan depremzedeleriyle Zonguldak grizu faciasında yaşamını yitirenlerin yanı sıra Darülaceze, Unicef vb. kurumlar yararına “Toplumsal Dayanışma ve Yardım Konserleri” düzenledi.

Türkiye’nin yanı sıra ABD, Rusya, Avustralya, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsveç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Venezuela, Kazakistan ve Özbekistan’da da konser verdi.

Malatyaspor ve Elâzığspor’da, toplam 3 dönem yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundu.

 Fatih Kısaparmak, İstanbul-Elâzığ Kültür Vakfı’ndaki kurucu üyeliğinin yanı sıra, Elâzığlılar Dayanışma Derneği’nde de yönetici ve genel sekreter olarak çalıştı.

 Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarınca 70’e yakın ödüle değer görüldü.

 Sanatçıya, 2000 senes halk müziğine ve folklora katkılarından dolayı Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora unvanı verildi.

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!