FERİT SEVİM

FERİT SEVİM KİMDİR

Ferit Sevim, Şırnak’ta dengbêj geleneğinden gelen bir ailenin ferdi olarak dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise öğrenimini Şırnak’ta tamamladı. Üniversite eğitimine Mersin ve Van’da devam etti. Müziğe olan tutkusu ailesinden ötürü küçük yaşlarda başladı.

Aile ortamında dinlediği klamlar, müziğe karşı bir ilgi yarattı. Enstrümantal anlamda müziğe ilgisi lise öğreniminin ilk yıllarında başladı. Lise yıllarında Three Days Grace, Linkin Park, Limp Bizkit, Seether ve System Of A Down gibi gruplara olan hayranlığı onun, gitar enstrümanına olan ilgisini körükledi ve aynı yıllarda gitar öğrenmeye başladı.

Lise öğreniminin son yıllarında tesadüfen Muddy Waters’ın Mannish Boy parçasına denk gelişi, Blues macerasını başlatıyor. Blues müzik üzerine çalışmalarına başlayıp profesyonel bir kariyere adım atmak üzere olduğu 2014 yılında geçirdiği feci bir trafik kazasında vücut fonksiyonlarının körelmesinden ötürü 2 yıl boyunca bütün aktivitelerinden tamamıyla uzak kaldı.

Geçirdiği trafik kazasının yarattığı tahribatları atlatan Ferit Sevim, kaldığı yerden çalışmalarına devam etti. Kendisinin “fiyasko” ve “bütünüyle mizahi bir amaçla isimlendirdim” dediği “Blues in Botan” ve “Reggae’n Botan” adlı iki çalışma yayınladıktan sonra kendi şarkılarını yazmaya başlayan Ferit Sevim, ilk şarkısı olan “Xelîn”i bitirdi ve şarkı, 2019 yılında Ziryab dergisinin beste yarışmasının kazananları arasına girerek “Olana  Bajêr” albümünde yerini aldı.

Özellikle 90 kuşağı arasında ciddi bir ilgi gören Xelîn şarkısından sonra kendi kuşağı arasında ses getiren Ferit Sevim, söz ve müziklerini kendisinin yazdığı,  akustik gitar ve mızıka tınılarını kullandığı “Li Malê” albümünü yayınladı. Li Malê albümünü yayınladıktan kısa bir süre sonra söz ve müziklerini kendisinin yazdığı 3 parçalık “Hêlm” adında bir maksi single yayınladı.

Şarkılarını yaşadığı olaylardan esinlenerek yazdığını söyleyen Ferit Sevim, birçok bestesini uzun yolculuklar esnasında yazdı. Ciwan Haco, Muddy Waters, Nick Drake gibi sanatçılardan çokça etkilendiğini belirten Ferit Sevim, her ne kadar Blues müzik yapsa da bestelerinde Rock tavırlardan da vazgeçmek istemiyor.

İlk kayıtlarında, daha nostaljik bir sound tercih eden Ferit Sevim, bu tercihe ilişkin gelen soruları “İlk şarkılarımın, dinlemeye başladığım ilk kayıtlar gibi olmasını istedim” şeklinde yanıtlıyor.

Ciwan Haco, Muddy Waters, John Lee Hooker, Nick Drake gibi sanatçıları kendisi için rol model olarak gören Ferit Sevim, Three Days Grace ve Seether gibi gruplardan ciddi anlamda ilham aldığını da belirtmeden geçmiyor. İlerleyen süreçte söz ve müziği kendisine ait olan “Rasthatinek” adlı single çalışmasını duyurdu.

Rasthatinek yayınlandıktan 1 ay sonra Rojhilat Azad’ın yazdığı “Navê Te Çî Ye” adlı şiiri besteledi. Konser programlarına başlayan Ferit Sevim, programlarını tamamladıktan sonra söz ve müziğini kendisinin yazdığı “Berfa Havînê” adlı single çalışmasını yayınladı.

Son olarak söz ve müziğini yine kendisinin yazdığı “Çîroka Teyrek Koçber” adlı demoyu yayınlayan Ferit Sevim, 3 parçalık bir maksi single ve 6 parçalık bir albüm çalışmasına başladığını duyurdu.

Şimdilerde Yüzüncü Yıl Üniversitesinde müzik öğretmenliği bölümünde okumaktadır.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!