George Cukor Kimdir

George Dewey Cukor [‘kjukɔ] (7 Temmuz 1899’da New York’ta doğdu – 24 Ocak 1983’te Los Angeles’ta öldü) Amerikalı bir film yönetmeni ve yapımcısıydı.

George Cukor, 1899’da New York’ta Yahudi Macar göçmenler Victor ve Helen Cukor’un çocuğu olarak dünyaya geldi.

Adını ABD’li ünlü amiral George Dewey’den alan oyuncu, ablası Elise ile memleketinde büyüdü ve küçük yaşlardan itibaren tiyatroya ilgi duydu.

1916’da De Witt Clinton Lisesi’nden mezun olduktan ve Öğrenci Ordusu Eğitim Birliği’nde bir yıl geçirdikten sonra, kariyerine 1918’de bir Chicago tiyatrosunda yönetmen yardımcısı olarak başladı.

1920’lerde başarılı bir Broadway yönetmeniydi ve Broadway yapımlarının önce diğer şehirlerdeki izleyiciler önünde denendiği ve ancak o zaman Broadway’de prömiyerlerinin yapıldığı şehir dışı seçmeleri icat etti.

Bu süre zarfında, o zamanlar bilinmeyen Bette Davis ile de tanıştı ve onu hayatı boyunca turne tiyatrosunda (yaz stoğu) Miriam Hopkins lehine bir prodüksiyon için işe almadığı için affetmedi.

Çukor, Jeanne Eagles, Laurette Taylor ve Ethel Barrymore gibi sahne yıldızlarıyla çalıştı.

1929’da sesli filmlerin yükselişiyle Hollywood’da yeni fırsatlar yakalayan Broadway oyuncuları kervanına katıldı.

Batıda Yeni Bir Şey’in oyuncuları için bir dil öğretmeni olarak ilk nişanını aldı, ancak kısa bir süre sonra üç filmin ortak yönetmenliğini üstlendi.

O zaman, Paramount ile sözleşme yapmasına yardımcı olan David O. Selznick ile tanıştı.

İlk yönetmenlik denemesini Tallulah Bankhead’in oynadığı Tarnished Lady’de yaptı.

Girls About Town’da Kay Francis ile yaptığı işbirliği, müstehcen diyalogları ve belirsiz durumlarıyla artık en iyi Kod öncesi filmlerden biri olarak kabul ediliyor.

Bir yıl sonra An Hour With You’yu çekerken Ernst Lubitsch’le arası bozuldu. Ernst Lubitsch sonunda yönetmenliği devraldı ve böylece sadece Maurice Chevalier’in kariyerini kurtarmakla kalmadı, aynı zamanda türün aşırı arzından sonra müzikalleri yeniden moda haline getirdi.

Cukor’a RKO ile yeni bir anlaşma yapan yine Selznick’ti ve burada Selznick baş yapımcı olarak görev yaptı.

Bir yıl içinde Cukor, What Price Hollywood’daki en iyi performansıyla Constance Bennett’i kazanmakla kalmayıp, sektörün en tanınmış yönetmenlerinden biri oldu.

1954’te, büyük bir hit olan, ancak film stüdyosu orijinal versiyonunu önemli ölçüde kestiği için Cukor’u tatmin etmeyen Judy Garland’ın oynadığı Starlight’ı yaptı.

Sonraki yıllarda Çukor’un film projelerinin başarısı değişkenlik gösterdi. The Girls müzikali 1957’de iyi karşılanırken, 1960, Cukor’un bu türdeki tek prodüksiyonu olan sıra dışı western The Lady and the Killer’ın ve Marilyn Monroe komedisi Let’s Make Love Flops’un gelişimini gördü.

1962’de Çukor, 1940’ların En Sevdiğim Karısı’nın yeniden çevrimi olan Something’s Got to Give adlı komedide Monroe ile tekrar çalıştı, ancak Monroe’nun kişisel sorunları filmin tamamlanmasını engelledi ve filmi yarım bıraktı.

Audrey Hepburn ve Rex Harrison’ın başrollerini paylaştığı, En İyi Yönetmen dalında Cukor da dahil olmak üzere en az sekiz Oscar kazanan My Fair Lady’nin film uyarlaması kariyerinin son dönemlerinde öne çıkan bir olay oldu.

Stüdyo sisteminin nihai olarak sona ermesiyle, kısmen yaşı nedeniyle ama aynı zamanda bir film yapımcısı olarak deneyimi olmadığı ve bu nedenle bağımsız projeleri sıfırdan başlatmakta güçlük çektiği için, Cukor’un filmleri arasındaki boşluklar büyüdü.

Çukor, “girişimci olmadığını” ve bir yönetmen açısından stüdyo sisteminin bir avantajının, stüdyo patronlarının belirli bir filmin yapılıp yapılmayacağı konusunda hızlı kararlar alabilmesi olduğunu söyledi.

Geç dönem çalışmaları arasında Maggie Smith’in başrol oynadığı Teyzemle Seyahat Etmek adlı komedi ve eski arkadaşı Katharine Hepburn ile oynadığı iki ödüllü televizyon filmi yer aldı.

1976’da, Soğuk Savaş sırasında ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki ilk ve tek ortak yapım olan The Blue Bird adlı masal filmini yönetti.

Jacqueline Bisset ve Candice Bergen’in oynadığı son filmi Zengin ve Ünlü, 1981’de 82 yaşında gösterime girdi.

George Cukor, Ocak 1983’te kalp krizinden öldü.

Cukor, 1998 yapımı Gods and Monsters filminde Martin Ferrero tarafından canlandırıldı ve 2020 ABD televizyon dizisi Hollywood’da yardımcı bir rolde aktör Daniel London tarafından canlandırıldı.

AYRICA BAKIN

Ünsal Ünlü Kimdir Hayatı

Gazeteci Ünsal Ünlü, 22 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. 1982 senesinde Radyo Çocuk Saati’nde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!