GRAHAM GREENE KİMDİR

Graham Greene (2 Ekim 1904 – 3 Nisan 1991) İngiliz romancı, oyun yazarı ve gazeteciydi.

Berkhamsted, Hertfordshire, İngiltere’de doğdu ve Oxford Üniversitesi’ne gitti. Greene kariyerine The Times, The Spectator ve The Manchester Guardian için çalışan bir gazeteci olarak başladı.

İlk romanı “İçerdeki Adam”ı 1929’da yayımladı.

“Brighton Rock” (1938), “Güç ve Zafer” (1940), “Maddenin Kalbi” dahil 25’ten fazla roman yazdı.

” (1948), “The End of the Affair” (1951) ve “Our Man in Havana” (1958) yanı sıra çeşitli oyunlar, kısa öyküler ve kurgusal olmayan kitaplar.

Greene’nin yazıları genellikle suçluluk, kefaret ve insanlık durumu temalarını ele aldı ve çalışmaları genellikle insan doğasının ahlaki belirsizliklerini araştırdı.

Karmaşık, kusurlu karakterler yaratma ve hikayelerinde ahlaki bir belirsizlik ve belirsizlik duygusu aktarma becerisiyle biliniyordu.

Greene çok seyahat etti ve seyahatlerinin yazıları üzerinde önemli bir etkisi oldu, romanlarının çoğu Meksika, Haiti ve Afrika gibi egzotik yerlerde geçiyor.

Casusluğa olan ilgisiyle de tanınıyordu ve romanlarının birçoğunda casus-gerilim unsurları var.

Greene, Katolikliğe geçmiş bir kişiydi ve inancının yazıları üzerinde önemli bir etkisi oldu.

Ayrıca siyasi olarak aktifti ve İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçi tarafı destekledi ve daha sonra İngiliz hükümetinin Kenya’daki Mau Mau isyanını ele almasını eleştirdi.

Graham Greene, 3 Nisan 1991’de İsviçre’nin Vevey kentinde öldü. 20. yüzyılın en önemli ve etkili yazarlarından biri olarak kabul ediliyor ve eserleri bugün de geniş çapta okunmaya ve beğenilmeye devam ediyor.

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!