ROBERT GRAVES KİMDİR

Robert Graves (24 Temmuz 1895 – 7 Aralık 1985) İngiliz şair, romancı ve klasik bilim adamıydı.

Londra, Wimbledon’da doğdu ve Charterhouse School ve Oxford’daki St John’s College’a gitti.

Graves edebiyat kariyerine şair olarak başladı ve 1916’da ilk derlemesi “Over the Brazier”ı yayımladı.

Şiir, roman, kurgusal olmayan ve otobiyografiler de dahil olmak üzere 140’tan fazla eser yayımladı.

Zamanının en ünlü şairlerinden biri olarak kabul edilir, en ünlü şiir koleksiyonu, I. Dünya Savaşı’ndaki deneyimlerinin bir anısı olan “Her Şeye Elveda” (1929)’dır. Şiirlerine ek olarak, Graves Roma imparatoru Claudius’un hikayesini anlatan tarihi romanlar olan “Ben, Claudius” (1934) ve “Tanrı Claudius” (1934) gibi romanlarıyla da tanınmaktadır.

Ayrıca tarihi roman “Kont Belisarius” (1938) ve Jason ve Argonotların efsanevi seferini konu alan “Altın Post” (1944) romanını yazdı.

Graves ayrıca mitoloji ve din üzerine bir çalışma olan “Beyaz Tanrıça” (1948) ve Yunan mitlerinin yeniden anlatımı olan “Yunan Mitleri” (1955) dahil olmak üzere bir dizi kurgusal olmayan eser yazdı.

Graves aynı zamanda klasik bir bilgindi, Homer, Ovid ve Suetonius’un eserleri de dahil olmak üzere Yunan ve Roma edebiyatını tercüme etti ve kapsamlı bir şekilde yazdı.

Robert Graves, 7 Aralık 1985’te Deya, Mallorca, İspanya’da öldü.

20. yüzyılın en önemli ve etkili şairlerinden biri olarak kabul edilir ve eserleri günümüzde geniş çapta okunmaya ve beğenilmeye devam etmektedir.

AYRICA BAKIN

Militarizmin potansiyel zararları nelerdir?

Militarizmin potansiyel zararları, toplumsal, ekonomik, politik ve uluslararası düzeylerde çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir. İşte …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!